NFC – czyli komórkowe płatności zbliżeniowe

info/nfc.jpgOperator sieci Plus ogłosił, że wprowadzi do oferty tzw. płatności zbliżeniowe. W dużym skrócie jest to technologia, która pozwala płacić za pomocą telefonu komórkowego, a w zasadzie z wykorzystaniem aplikacji wgranej na kartę SIM i specjalnego chipu NFC (Near Field Communication). Pozwala on na łączność radiową w bliskim zasięgu.

Plus w testach rozda klientom banku BZWBK, aż 500 telefonów Samsung Avila. Wybrano ten model bo… jest jedyny, który spełnia wymogi techniczne organizacji Visa Europe.

Płatności działają podobnie jak w przypadku zwykłych kart zbliżeniowych tzw. paypass-ów czy paywave – bo na rynku funkcjonuje już kilka różnych standardów.

1. przekazujemy produkt sprzedawcy
2. sprzedawca nabija transakcję na kasę
3. prosi nas o przybliżenie telefonu do czytnika zbliżeniowego
4. na wyświetlaczu pojawi się informacja o transakcji
5. akceptujemy ją i dokonujemy płatności

Tym sposobem można płacić do 50 zł, jeżeli transakcja jest większa, dodatkowo musimy podać PIN. Obecnie kartami zbliżeniowymi Visa payWave można płacić w kilku tysiącach miejsc.

info/nfc-duze.jpg

Niestety jak to w przypadku nowości bywa, kilka problemów już się pojawiło. Okazało się, że NFC może zakłócać pracę GPS-ów i sieci WLAN, które są wbudowane coraz częściej w najnowsze modele telefonów. Dodatkowo wciąż na rynku tylko jeden model spełnia wymogi organizacji płatniczej VISA. Druga sprawa to konieczność posiadania aplikacji na karcie SIM (dla klientów oznacza to zwykle wymianę karty). Wydaje się więc, że przyszłością będą zwykłe zbliżeniowe karty płatnicze – naklejane jako nalepki na nasze komórki.

Sama technologia NFC (Near Field Communication) była już pokazywana np. przez Nokię kilka lat temu – zainstalowano chip i aplikację w telefonie Nokia 6131 i prowadzono beta testy. Niestety technologia nie przekonała klientów i producenta na tyle, aby wejść w to szerzej. Plany pełnych komercyjnych wdrożeń określono na 2012 rok.

Miejmy nadzieję, że płatności w komórce wreszcie ktoś sensownie zrealizuje – są z pewnością wygodne, ale muszą być też masowe i łatwe w obsłudze, bez konieczności nabywanie wybranych modeli telefonów, czy też kart SIM. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka różnych systemów płatniczych i zwykle ze sobą konkurują na tyle, że… w tym tkwi ich największa słabość. Plus wdrażał płatności m.in. z mPay – ale poza kilkoma zastosowaniami, skomplikowane zasady komórkowego portfela, nie przekonały klientów do codziennego korzystania – no może poza opłatami za parkowanie w Warszawie.

Źródło: Plus / Wikipedia / wł

Komentarze

  1. Mak mówi:

    Kolejna bzdurna usługa. Kredytówki wkeljane są najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.