Jak wysłać PIT przez Internet?

info/pit37-przez-internet.jpgWiele osób pyta – jak to zrobić? A ponieważ do końca terminu ostatecznego składania PIT-ów, zostało już niewiele czasu, pokazujemy jak złożyć PIT przez Internet. Pokażemy to na przykładzie PIT-37 (plus ewentualnie załączniki). Testowaliśmy, można się pogubić chwilowo, ale PIT daje się złożyć ;)

1. Zanim zaczniemy przygodę ze składaniem PIT-u przez Internet, przygotujmy sobie:

– numer NIP i numer PESEL
– spiszmy z PIT-37 z zeszłego roku kwotę z pozycji Przychód (RAZEM)
– najlepiej już obliczmy ile w każde pole nowego PIT-u złotówek, trzeba wpisać. Pomocny może być program np. PITY 2008 (http://pit.dobry.pl – pod tym adresem można go pobrać). Można też policzyć sumy przychodów i podatków samodzielnie np. na kartce ;)

2. Teraz przygotowujemy nasz system do obsługi składania PIT-ów.

– instalujemy przeglądarkę Adobe Reader z adresu:
http://get.adobe.com/reader/

trzeba kliknąć na tekście „Different language or operating system?”, wybrać z rozwijanej listy wersję systemu operacyjnego (Select an operating system ) – np. Windows XP SP2, oraz wybrać wersję językową (Select a language) – Polish i kliknąć przycisk „Continue”. Pobieramy pakiet i instalujemy.


UWAGA:
Być może masz już taki program na swoim komputerze (służy do przeglądania plików PDF) – wystarczy poszukać w menu start > programy. Warto go wtedy uruchomić i w zakładce HELP (Pomoc) > Check for updates (Aktualizacje) – sprawdzić, czy posiadasz aktualną wersję i ewentualnie ją zaktualizować.

– instalujemy następnie wtyczkę ze strony Ministerstwa Finansów (dzięki niej wyślemy PIT-a bezpośrednio z naszego komputera)

http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/dopobrania/e-Deklaracje-wtyczka.exe
lub szukamy jej tutaj:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=do_pobrania

3. Teraz wchodzimy na stronę:

http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze

zawiera ona wszystkie możliwe formularze. Nas interesuje PIT-37.

Kliknij poniżej, aby otworzyć bezpośrednio PIT-37.
http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/pdf/PIT-37(14)_v1-0.pdf

UWAGA: w przypadku załączników, należy najpierw wypełnić PIT-37, a w nim określić jakie załączniki mamy dodatkowo, wtedy PIT sam zwiększy się o dodatkowe strony do wypełnienia.

4. Po wypełnieniu PIT-a, możemy:

go sprawdzić przyciskiem: „sprawdź poprawność”, dodatkowo wyrażamy zgodę na wysłanie PIT-a bez podpisu cyfrowego korzystając z przycisku „Wybierz rodzaj podpisu” i potwierdzamy, że się zgadzamy (TAK lub YES).

UWAGA:
Program może wyświetlać okienko z pytaniem, czy pozwalasz na wysyłanie danych i otwieranie linków – należy wyrazić zgodę (TAK lub YES).

info/pit37-przez-internet-duze1.jpg

5. Teraz należy użyć przycisku:

WYŚLIJ PIT-37, który jest umieszczony w menu programu Adobe Reader w prawym górnym rogu (pokazujemy to na zdjęciu powyżej).

Opcja ta powoduje, otwarcie okna składania PIT-u. Wystarczy przejść krok, po kroku klikając DALEJ.

Gdy wszystko przebiegnie OK, zostaniemy o tym poinformowani. Nasz PIT, który wypełnialiśmy, uzupełni się o dodatkowe „krzaczki” np. w polu nr referencyjny dokumentu, będzie to: 77asha72hahay72haaikws

Należy skopiować ten „krzaczek”.

6. Klikamy teraz w przycisk:

Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

info/pit37-przez-internet-duze2.jpg

(lub wchodzimy pod adres http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/pdf/UPO_v2-01.pdf) i w nowym otwartym PDF-ie wklejamy do okienka ten nasz „krzaczek”. Klikamy Pobieranie certyfikatu i następnie jego wyświetlenie.

TEN DOKUMENT TO FAKTYCZNE POTWIERDZENIE, że PIT dotarł cały i zdrowy.

Dla pewności powinniśmy porównać ciąg znaków z pola w potwierdzeniu: „skrót wysłanej wiadomości” oraz to samo pole z naszego PIT-a, który wypełnialiśmy. Jeżeli znaczki są takie same, to pewność, że dane z PIT-u, Urząd otrzymał poprawnie. Warto wydrukować wszystkie pliki i schować do domowego archiwum ;) lub porządnie zabezpieczyć na kilku dyskach.

No cóż, trochę trzeba się naklikać, ale warto… bo pocztę, kolejkę i opłatę za list polecony z pewnością pominiemy ;)

Redakcyjnie, udało nam się złożyć PIT-y tą metodą. W razie pytań, zapraszamy do komentarzy poniżej i oczywiście do zadawania ich Ministerstwu Finansów:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=kontakt

Źródło: wł / Ministerstwo Finansów
http://www.e-deklaracje.gov.pl

Komentarze

 1. Luiza mówi:

  Alex, tylko szkoda, że ta opcja w tym programie nie działa. Mi sie udało dopiero, gdy wysyłałam przez pdfy ;/

 2. AleX mówi:

  Luiza. Działa, działa. Obsłużyłem już większość mojej rodziny, PITy poszły, przyszły UPO. Ciekawsze jest to, że małżonki (moja, szwagra) musiały do US i tak się wybrać z upoważnieniem na podpisywanie elektronicznych zeznań dla „pierwszych” podatników.

 3. Meg mówi:

  A ja próbowałam wielokrotnie złożyć PITa od dłuższego czasu, instrukcje przeczytane po kilka razy, wszystko zainstalowane (najnowsza wersja, wtyczka) i nie pojawiają mi się na pasku narzędzi te klawisze po prawej stronie – opisane w pkt nr 5 … WYŚLIJ PIT 37…..
  i tym samym nie mogę otrzymać nr referencyjnego…itd
  Czy ktoś poradził sobie z tym problemem?

 4. MArio mówi:

  Witam!
  Ten sam problem co powyżej, wersja 9.3 i nie ma przycisku wyślij (w dwóch przeglądarkach i bezpośrednio w readerze próbowałem). Jak to rozwiązać? Spróbuję jeszcze na lapku z Vistą.

 5. mat mówi:

  u mnie jest opcja „wyślij z autoryzacją” ale jak to wcisne i przejde przez okienka reader mi sie zamyka i nie mam nr referencyjnego

 6. Karol mówi:

  doszedł ktoś może do tego jak poradzić sobie gdy nie ma tego przycisku wyślij ??!!??!!

 7. KAROLINA mówi:

  Ale na stronie Ministerstwa Finansów w PIT 37 jest rok 2008 i nie da rady tego zmienic – co robic ?

 8. ABBA77 mówi:

  dla osob majacych problem z brakiem „wyslij” – najlepiej wybrac alt+ctrl+del – w zakladce procesy – zamknac wszystkie AcroRd32.exe i ponownie uruchomic plik z zapisanym pitem. powodzenia!

 9. karola mówi:

  Wszystko ekstra wytłumaczone,tylko że nie chce działać.Mam najnowszą polską wersję Adobe Reader(10),pobrałam wtyczkę ze strony Ministerstwa Finansów i kiedy włączam pit,to wyskakuje mi taki komunikat:Ten formularz jest przeznaczony do wypełnienia,zapisania danych i wydruku.Nie jest możliwe przesłanie danych z tego formularza do systemu e-Deklaracje’.
  Adobe Reade ma aktualizacje.Ogólnie jak właczam ten pit,to nie mogę w nim w ogóle pisać

 10. Tomek mówi:

  Ja skorzystałem z programu e-Deklaracje Desktop. Program działa sprawnie i wystarczy do wykonania wszystkich czynności. Miałem tylko jeden mały problem przy wysyłaniu PIT’a. Pogram pokazywał klepsydrę i się zawieszał. Pomogło zainstalowanie wtyczki do Adobe Reader’a 10. Potem wysłanie potrwało może kilka sekund , natychmiast odebrałem UPO jednym kliknięciem myszy na pole status.
  Polecam

 11. look mówi:

  Mam wtyczke najnowszy reader i NIE MA PRZYCISKU „WYSLIJ” wiec nie pierdolcie głupot, że wtyczke trzeba sciagnac! Nie ma przycisku ano na IR ani Firefoxie !

 12. jACEK mówi:

  Żeby pojawił napis wyślij tzreba wgrać wtyczke w folder plugin swojeago adobe readera. Sprwadzcie czy nie macie w dwóch miejscach wgrane. Jak nie ma przyscisku wyslij to znaczy że wgraliście w zły folder.

 13. Rysiek mówi:

  PRZECZYTAJCIE UWAŻNIE !!
  Ja też miałem problem z brakiem przycisku, oto rozwiązanie które pomogło:
  1.) Po ściągnięciu i przy instalacji wtyczki upewnijcie się co do ścieżki instalacji.
  Ja miałem zainstalowaną wersje Adobe Reader 10 a plugin konieczny do wysłania instaluje standardowo w wersji 9 !! Rzućcie okiem gdzie plugin został zainstalowany i ewentualnie przesuncie do dobrego folderu !! Jeżeli wszystko pójdzie OK to w Adobe Readerze w górnym pasku pojawi się przycisk TOOLS, po kliknięciu otwiera się z prawej strony panel gdzie jest zakładka do e-deklaracji, klikamy i mamy przycisk wyślij !! POWODZENIA i napiszcie czy komuś pomogło.

 14. Andżej mówi:

  Prosta sprawa.
  Jak nie macie przycisku WYŚLIJ to kliknijcie na napis NARZĘDZIA
  powinno pojawić się po prawej stronie okienko, w nim rozwijalne menu z pozycją Wtyczka E-Deklaracje.

 15. Edek mówi:

  A ja mam inny problem… kiedy chcę wysłać PIT pojawia mi się komunikat: Nastąpił błąd podczas przesyłania danych.
  Szczegóły dotyczące błędu:
  Nie można utworzyć połączenia sieciowego.

  Jak to naprawić?

 16. command_dos mówi:

  Aha, czyli mogę wysłać PIT’a za „kolegę” i zrobić mu dziadostwo. Ciekawe, może mój PIT już jest w skarbówce…

 17. jmdmj mówi:

  A ja mam jeszcze fajniej, niby wszystkie przyciski sa ale jak klikam na wyślij (wyślij z autoryzacją) to NIC się nie dzieje (nie otwiera się program do deklaracji) nie wspomnę już o tym że sam program e-deklaracje nie chce sie zainstalować (ciągle jest spróbuj później), wtyczka do e-deklaracje zainstalowała się w folderze w którym nie było Adobe Radera (usunięty przez zainstalowanie nowszej wersji). Ogólnie wypełniałam pita już 3 razy, siedzę przed kompem od 19.00 i ciągle nic z tego. Przy takim problemie wymiękam.
  Jestem wściekła i bardzo zawiedziona takimi durnymi problemami wynikającymi z wysłania pita.

 18. lukazz mówi:

  Też nie działał mi przycisk „wyślij z autoryzacją”. Wtedy zapisałem plik z wypełnionym pitem na pulpicie, zamknąłem program i ponownie uruchomiłem. Kliknąłem „wyślij a autoryzacją”i zadziałało. W mojej wersji adobe przycisk wyślij był w narzędzia – wtyczka e-deklaracje- wyślij z autoryzacją. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.

 19. Anonim mówi:

  nie wiem gdzie zapisaly sie te kszaczki do autoryzacji nie moge sparwdzic czy doszedle tez zajefajny pit!!!!!!!!!!!! zajka nazwe mial teen plik pod jaki sie zapisuje???

 20. qwert mówi:

  W ubiegłym roku było bezproblemowo, w tym siedzę już drugi dzień i bez rezultatu, mam Readera 10, wtyczkę tam gdzie trzeba i żadnych przycisków do wysłania ani w pasku, ani w narzędziach i w rozszerzone. Coś w tym roku zwalili.

 21. qwert mówi:

  Udało się. Po kliknięciu przycisku (z prawej strony) „Rozszerzone” jest przycisk „E-Deklaracje”. W nim (po kliknięciu) jest przycisk „Podpisz i wyślij”. Dalej idzie już z górki. Powodzenia :)

 22. jotka mówi:

  do wszystkich, którzy nie mają przycisku WYŚLIJ.
  spróbujcie zapisać wypełniony plik np. na pulpicie, powyłączać wszystkie otwarte okna readera, a następnie odświeżyć pulpit. u mnie zadziałało i już mogę bez problemu wysyłać pity.
  pozdrawiam

 23. Gabi mówi:

  witam!Rysiek,dzięki! nareszcie ruszył mój proces wysyłania,ale ale…. jak chcę bez podpisu to jak??pozdrawiam

 24. Edgar mówi:

  Jak rozwiązać poniższy problem??? Spotkał się z tym ktoś?
  Nastąpił błąd podczas przesyłania danych.
  Szczegóły dotyczące błędu:
  Nie można utworzyć połączenia sieciowego.

 25. david mówi:

  W adobe 10. przycisk WYŚLIJ znajdziecie po naciśnięciu z prawej strony przycisku extended

 26. Marcin mówi:

  Jesli nie widzicie przysickow WYSLIJ to klikajcie w Readerze tak:
  Widok -> Rozszerzone -> e-deklaracje
  Na readerze 10 dziala i tam to znalazlem.
  Pozdro

 27. Wojtek mówi:

  @ Edgar –
  tez mialem problem przy wysylaniu formularza – „Nie mozna utworzyc polaczenia sieciowego”.Dlugo kombinowalem z firewallami itp choc dziwilo, ze firefox mial dostep do internetu. Okazalo sie ze w internet explorer ustwawienia proxy
  byly dostosowane do specyficznej sieci z ktorej korzystam w niektorych miejscach – po odznaczeniu ustawien formularz wyslal sie natychmiast.
  Pozdrawiam

 28. Javka mówi:

  Witajcie
  Mam problem tego typu: posiadam adobe 10 wtyczka e-deklaracje jest zainstalowana i jak wypelnie pita i naciśnę „wyslij i podpisz” to sie nic nie dzieje, co zrobic żeby działało poprawnie. Nadmienie jeszcze ze system to windows 7

 29. Damian mówi:

  Mam to samo co Javka – Adobe 10, wtyczka zainstalowana. Klikam w wyślij i podpisz i nic (system XP SP3).

 30. Damian mówi:

  OK, udało mi się – zrobiłem tak: zapisałem dokument pdf (formularz otwarty w przeglądarce, już wypełniony) na dysku, zamknąłem przeglądarkę i otworzyłem go z dysku Acrobat Readerem – i tu zadziałało, wygląda jakby z przeglądarki nie działało (próbowałem z Firefoxa).
  Możesz Javka spróbować w ten sposób. Powodzenia!

 31. robert mówi:

  namęczyłem się z wtyczką i następny problem mam tylko opcję podpisz i wyślij a nie samo wyślij . a co ja mam podpisywać jak chcę bez podpisu. żąda jakichś danych do autoryzacji.

 32. EZ mówi:

  Damian, dzięki – tak zrobiłam i udało się, nie wiem czemu nie można tego napisać n a stronie z inf o obsłudze. Męczyłam się 3 dni. UPO też wydrukowałam dopiero po wpisaniu nr ref w zakładce formularze, a nie klikając po kolei na komunikaty.
  Rafał: po prawej u góry zakładka Rozszerzone, jak na nią klikniesz pojawi się m.in Podpisz i wyślij, a potem otworzy się kreator e-deklaracje. Pozdrawiam!

 33. przemek mówi:

  Powinno się ich spalić na stosie nie mam wyślij nie mam opcji rozniesieni w zakładce widok poprostu jest masakra 2gi rok ściągam ze strony na 2gim komputerze i znowu będę musiał u kogoś innego wysłać bo cymbały nie dość, że nam każą się rozliczać to jeszcze w 21 wieku nie potrafią zrobić kompatybilnego programu.

 34. Anonim mówi:

  TAK JAK PISAŁ RYSIEK DAWNO TEMU- JEŚLI MACIE PROBLEM Z WTYCZKĄ KTÓRĄ ZAINSTALOWALIŚCIE A MACIE KOMUNIKAT ŻE NIE JEST ZAINSTALOWANA-

  PRZECZYTAJCIE UWAŻNIE !!
  Ja też miałem problem z brakiem przycisku, oto rozwiązanie które pomogło:
  1.) Po ściągnięciu i przy instalacji wtyczki upewnijcie się co do ścieżki instalacji.
  Ja miałem zainstalowaną wersje Adobe Reader 10 a plugin konieczny do wysłania instaluje standardowo w wersji 9 !! Rzućcie okiem gdzie plugin został zainstalowany i ewentualnie przesuncie do dobrego folderu !! Jeżeli wszystko pójdzie OK to w Adobe Readerze w górnym pasku pojawi się przycisk TOOLS, po kliknięciu otwiera się z prawej strony panel gdzie jest zakładka do e-deklaracji, klikamy i mamy przycisk wyślij !! POWODZENIA i