Play znów wyprzedza marketingowo całą resztę i wprowadza 4G LTE ULTRA :)

Już raz operator zrobił taki manewr, kiedy wprowadzał na rynek samą usługę LTE… jeszcze jej nie miał, ale używał już sprytnie terminu 4G, który po sieciach 3G ewidentnie kojarzył się z LTE ;) Teraz operator wdroży tzw. LTE Advanced (Cat. 6 i Cat. 9), które nazywa się potocznie 4,5G zaś w Play ma handlową nazwę 4G LTE Ultra. Co oznacza dla nas w praktyce?

Na wyświetlaczu smartfona, który ma taka usługę pojawi się pasek zasięgu z dodatkowym napisem LTE+ lub 4,5G lub 4G+ ;)

A tak serio.. mówiąc prosto, to szybszy internet ;) bo prawie do 262 megabitów na sekundę, ale to już trzeba wyjątkowego szczęścia, aby to osiągnąć. Do tego znów czeka nas wymiana sprzętu, wymagane odpowiednie urządzenie oznaczone LTE Advanced. Plusem całej rozbudowy, będzie również poszerzenie zasięgu, dzięki koncesji na LTE w paśmie 800 megaherców.

play-4g-lte-ultra-1

Na start operator obiecuje zasięg nowej jakości w 79 miastach – można je sprawdzić na mapce Zasięg Play – trzeba jednak zaznaczyć stosowne opcje z boku mapki. Zasięg startowy ocenia się na ok. 31% mieszkańców Polski.

mapa-zasiegu-play4g-lte-ultra

Niestety jak to z nowościami bywa.. tylko nieliczni, posiadający nowe oferty i to abonamentowe mogą liczyć na dostęp do tej prędkości ULTRA ;) Trzeba więc sprawdzać swoje oferty – zaś reszta klientów musi poczekać, aż to wszystko spowszednieje. Nowością jest np. taryfa sporadyczna, w której można podpisać z operatorem umowę na czas nieokreślony, w której płacimy 10 zł za 10 GB, ale tylko kiedy korzystamy z oferty.

Ogólnie, trzeba PLAY pochwalić – „potrafią w marketing” i potrafią szybko rozbudowywać swoją sieć. Reszta operatów… jakby zaspała ;) Choć nie oszukujmy się, będą mieli podobne szybkości LTE i to już nawet testują i udostępniają!

(Ź) Play

Komentarze