Quartz – aplikacja, która pokazuje jak mogą rozwijać się wydawcy mediów

Co powiesz na to, aby wiadomości do poczytania nie były ci podrzucane względem tematyki, chronologii czy ulubionego autora, ale pod względem dopasowania do tego co akurat robisz, chcesz przeczytać itd. I jest jeszcze fajniej, kiedy informację (tekst, grafika, gif, link), podrzuci ci na czacie BOT. Taki wirtualny stwór w smartfonie, który wykorzysta swą cyfrową intuicję do rozpoznania na co masz akurat ochotę.

Quartz to aplikacja do pobrania za darmo w App Store. Można sprawdzić jak to jest uzyskiwać informację na czacie – Tak! w rozmowie chmurkowej ;) Bot samodzielnie decyduje, czy przekierować nas też do linka. Bo po co mamy czytać całą stronę, skoro główne wątki nam powiedział już w rozmowie? Gdy się nudzimy, bo nie ma nic do zaproponowania, zaprosi nawet do quizu.

Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na pewne uproszczenie. Aplikacja nie jest typowym komunikatorem, bo nie wpisujemy tu zapytania jak do Google, ale wybieramy pokazujące się w formie chmurek możliwości np. ‚chcę wiedzieć więcej’, czy ‚coś innego jeszcze dla mnie masz’? Ma to swoje plusy… bo kontakt z newsami jest… szybszy ;)

Osobiści asystenci, dla ciekawostek z sieci mają swoje miejsce w przyszłości – pytanie tylko, czy wydawcy zdecydują się pójść w takie rozwiązania. Tym bardziej, że nawet Facebook zapowiada, iż w najbliższym czasie będzie przesyłać reklamy jako, rozmowy w czatach Messenger ;)

Przy okazji widać, coś innego … ciągłe i drastyczne, skracanie informacji. Z jednej strony nie ma co się dziwić, mamy natłok przekazu, z drugiej wygrywają formy znane z Twittera, czyli jak zmieścić stronę A4 w 140 znakach ;) Dziennikarzy czeka więc, porządna lekcja skracania!

(Ź) Quartz

Komentarze