Jak wyłączyć PayPass lub PayWave w karcie zbliżeniowej?

foto/jak-zablokowac-paypass-paywave.jpgBanki nie dały rady, to ludzie poradzą sobie sami. Po wielu doniesieniach o tym, że można stracić pieniądze z tzw. płatniczej karty zbliżeniowej typu PayPass lub PayWave, w sieci pojawiają się porady, jak wyłączyć tą niechcianą funkcję. Okazuje się, że najprostszą metodą może być zwykły biurowy dziurkacz i wiedza, gdzie należy ową dziurę zrobić. Inaczej to nasz portfel docelowo stanie się dziurawy.

Na ilustracji widać dwie karty, dla każdego z typu organizacji – Visa lub MasterCard. Są one pokazane jako karty bankowe i jako te same karty, ale po zdjęciu rentgenowskim. Ta metoda pozwala zobaczyć, jak w karcie rozłożona jest antena RFID/NFC – dzięki której następuje przekazanie informacji po tym jak wzbudzi ją do działania impuls elektromagnetyczny z czytnika kart.

foto/jak-zablokowac-paypass-paywave-1.jpg

Należy po prostu przeciąć ścieżkę, aby antena i układ przestały działać prawidłowo. Cięcie karty w różnych miejscach lub też tylko samej anteny może nie wyłączyć funkcji zbliżeniowej, a jedynie ograniczyć jej zasięg działania. Warto więc zrobić to poprawnie, korzystając np. z instrukcji filmowej.

Poniżej zobaczysz, jak się „wyłącza karty” mBanku – ale jak napisał sam autor rozwiązania ze strony passlesswaveless.blogspot.com:

Prosty sposób na wyłączenie (trwałe) funkcji PayPass. UWAGA!!! Wszystko robicie na własną odpowiedzialność!Dodam, że od końca lutego mBank pozwala zablokować funkcję płacenia zbliżeniowego na swoich kartach. Wystarczy zadzwonić na mLinię i poinformować o chęci wyłączenia tej funkcji. Inne banki dość ociężale zabrały się za łatanie dziury w tej technologii.

Przed zbliżeniówkami ostrzega właśnie GIODIO – generalny inspektor ochrony danych osobowych. Okazuje się, że z karty zbliżeniowej PayPass i PayWave da się wyciągnąć nie tylko pieniądze, ale i nasze dane: imię i nazwisko. Obecnie trwa procedura wyjaśniająca, czy wprowadzona przez banki technologia jest rzeczywiście bezpieczna i jeżeli jednak nie – co należy zrobić, aby to wszystko teraz odkręcić.

(Ź) wł/mBank / passlesswaveless.blogspot.com / GIODO

Komentarze

  1. Id mówi:

    A nie lepiej po prostu zakupić odpowiednie etui? To na pewno o wiele bezpieczniejsza metoda niż dziurkowanie kart!

  2. Marek mówi:

    Gdy kartę skradnie profesjonalny złodziej to na bank stracisz co najmniej 200zł. Bank nie oddaje tych pieniędzy! Mała nieszkodliwa dziurka i większa pewność, że Ciebie nie okradną.