TVP2 przeprasza za kabaretowe żarty z Papieża

foto/abelard-giza-zarty-z-papieza.jpgTVP ma nie lada problem z internetem… bo kasuje namiętnie jeden ze skeczy, a w zasadzie stand-upów, które wyemitowała na żywo, w programie „Tylko dla dorosłych”. To taka forma kabaretowa o 23.00 na TVP2, podczas której poleciały żarty o Papieżu, wygłoszone przez Abelarda Gizę. Nie spodobały się one posłom PiS, którzy złożyli skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. No i mamy zamieszanie ;) TVP już przeprasza… pytanie tylko czy słusznie?

No to lecimy ;) To powiedział satyryk Abelard Giza (znany z Kabaretu LIMO):

„To, co teraz się dzieje na scenie księżowskiej, z papieżem, pokazuje, że papież jest tylko zwykłym facetem. Wiemy, że ma swoje wady, zalety, że ma fajną funkcję… Ale to jest zwykły facet. Na przykład puści bąka… NIE! Papież?! No tak. Normalnie. Zjada, przełyka, trawi… To nie zabierają tego anioły?! Nie, to jest zwykły facet!”

Skarga posłów PiS do KRRiT (fragment):

„Program (…) „Tylko dla dorosłych” przedstawiany jako kabaret i satyra przypominał bardziej projekcję nienawiści przygotowaną przez Departament IV MSW niż program kabaretowy. Program w wykonaniu Ewy Błachnio, Kacpra Rucińskiego i Abelarda Gizy nigdy nie powinien być nadany w żadnej telewizji, zwłaszcza w telewizji publicznej. Przekroczył on nie tylko granicę obrzydliwości, ale naruszył „Zasady realizowania przez Telewizję Polską misji publicznej” (…) „Audycje lub inne przekazy rozpowszechniane przez TVP nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, wyznanie, płeć lub narodowość”

i na deser przeprosiny TVP (jako oświadczenie):

Przede wszystkim chcielibyśmy podkreślić, że cykl „Tylko dla dorosłych” emitowany jest po godzinie 23.00, opatrzony kwalifikacją wiekową od lat 16 i – jak wskazuje tytuł – skierowany jest do widzów dorosłych, świadomych satyryczno-kabaretowej konwencji programu.

Formuła cyklu „Tylko dla dorosłych” oparta została na gatunku „stand-up”, bardzo popularnym m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego istotą jest autorski i najczęściej improwizowany charakter występu stand-upera zaproszonego do programu (przypominamy, że cykl „Tylko dla dorosłych” emitowany jest „na żywo”). Formuła ta zakłada także dużą swobodę wypowiedzi artysty kabaretowego, utrzymanej często w tonie ostrej, bezkompromisowej satyry z wykorzystaniem środków takich jak przerysowanie, przejaskrawienie czy świadomie wywołana kontrowersja.

Do tego właśnie gatunku pragnęliśmy nawiązać, powołując do życia cykl „Tylko dla dorosłych” w TVP2 i odświeżając formułę programów kabaretowych stanowiących swoistą tradycję telewizyjnej Dwójki. Zależało nam także, aby dopuścić do głosu młode i średnie pokolenie polskiego kabaretu, a panowie Albert Giza i Kacper Ruciński, którzy wystąpili w piątkowym odcinku, należą do czołówki rodzimych stand-uperów.

Na koniec dorzucam jeszcze występ, który wywołał tyle szumu. Problem tylko w tym, że TVP ciągle usuwa go z sieci powołując się na prawa autorskie. Szkoda, bo tym samym sama zachowuje się jak cenzor. Miejmy tylko nadzieję, że z programów kabaretowych emitowanych na żywo nie zrezygnuje.Jeżeli film nie będzie działał, proszę o sygnał w komentarzach poniżej :) Ewentualnie można poszukać samemu pod linkiem: www.youtube.com/results?search_query=abelard+giza+papież

(Ź) TVP/ fb/ wł / youtube top

Komentarze

  1. Maciej mówi:

    a jak ksiądz dziś w kościele się przejęzyczył i zamiast „papież Franciszek” powiedział „Papiszek” to też teraz ma PiS przeprosić?