Tak w praktyce będą wyglądały płatności NFC telefonami komórkowymi!

info/google-wallet.jpgNie trzeba już nosić portfela, wystarczy telefon komórkowy – tak przekonuje nas reklama Google Wallet, MasterCard czy też mobilnego PayPal’a. Wielcy dostawcy ruszyli do walki o nasze przyzwyczajenia… bo to trzeba będzie w nas zmienić, abyśmy zamiast papierkiem, monetą, czy kartą, zapłacili właśnie zbliżeniem komórki do terminala. Poniżej przegląd nowości!

Google Wallet

To pomysł giganta wyszukiwania na mobilne płatności. Składa się z aplikacji na telefon komórkowy (smartfon) i powiązanych z nią usług bankowych tzw. wirtualnych kart płatniczych. Karty bowiem wgrywane są nam na telefon, a nie wydawane jak dotychczas w formie plastiku.

Rozwiązanie oparte jest o technologię NFC (Near Field Communication), która pozwala płacić jak typowa karta zbliżeniowa PayPass, czy też PayWave.

info/google-wallet-duze.jpg

No właśnie… a jak z bezpieczeństwem usług płatniczych po NFC?

– po pierwsze chip nie działa, kiedy ekran telefonu jest wygaszony
– po drugie transakcję należy potwierdzać kodem PIN (początkowo będzie to kod wbijany do terminala, ale ma być również wersja, kiedy kod wbijamy w komórce, aby nikt go nie mógł nam podejrzeć i przechwycić)
– po trzecie płatność wykonywana jest w bardzo krótkim oknie czasowym
– po czwarte próby kradzieży samego chipa NFC z komórki, mają niszczyć jego zawartość co do danych
– po piąte dane karty płatniczej są trzymane w telefonie w osobnej pamięci, do której mają dostęp tylko autoryzowane aplikacje jak Google Wallet (nie można sobie po prostu skopiować danych)Jedyne co budzi poważne zastrzeżenia wielu osób, to ilość informacji jakie Google zdobędzie monitorując nasze codzienne wydatki. Bo wiedząc, że kupujemy bułki za rogiem, będzie mógł podsyłać nam profilowaną reklamę. Ma się to dobywać w ramach usługi Google Offers.

Nowa usługa jest opisana w pełni na google.com/wallet – Google i jego partnerzy, próbują wesołymi reklamówkami przekonać nas, że tradycyjny portfel należy pożegnać, choćby dlatego, że monitorowanie naszych wydatków będzie o wiele łatwiejsze ;)Paypal Mobile Money

Inne rozwiązanie dotyczące płatności komórką, zaprezentował Paypal, znany z rozliczeń w Internecie. Poniżej można zobaczyć filmik, jak to widzą specjaliści z tej firmy. Płacenie i zarządzanie finansami z tabletu to już w zasadzie standardowa wizja ;) Będziemy mogli też dzielić się z łatwością pieniędzmi z naszymi najbliższymi – wystarczy zetknięcie dwóch urządzeń i akceptacja wirtualnego przelewu.Z drugiej strony proponuje się nam wizję, że będziemy mogli samodzielnie skanować kody produktów (porównywanie cen), uzyskiwać dodatkowe informacje i mobilnie za nie płacić.

Tylko jedno w przyszłości będzie nieciekawe, że już portfela nie będzie dobierało się pod kolor torebki, czy stylu osoby… za wszystko mają odpowiadać te płaskie telefony? ech…

Źródło: Google, MasterCard, Paypal

Komentarze

 1. nasciturus mówi:

  „Wielcy dostawcy ruszyli do walki o nasze przyzwyczajenia… bo to trzeba będzie w nas zmienić, abyśmy zamiast papierkiem, monetą, czy kartą, zapłacili właśnie zbliżeniem komórki do terminala.”
  A dlaczego te przyzwyczajenia trzeba zmienić? Na to pytanie odpowiada po części sam artykuł:
  „Bo wiedząc, że kupujemy bułki za rogiem, będzie mógł podsyłać nam profilowaną reklamę. ”
  Ale to tylko część powodów. Gdy już się lemingi przyzwyczają, że papierowy pieniądz jest niedobry zostawią wszystko w elektronice. To kto będzie miał te pieniądze? Przeciętny Kowalski? Owszem, pod warunkiem, że bank mu je łaskawie udostępni.
  Cóż, od wieków najlepszą walutą było złoto i inne metale. Ja się tego nadal trzymam czego i czytelnikom życzę.