Jak działa w praktyce technologia NFC? Zobacz!

info/nfc-platnosci-poradnik.jpgOpisywane już w artykule NFC – czyli komórkowe płatności zbliżenioweto najbliższa przyszłość w zakresie regulowania rachunków poprzez telefon komórkowy. Ale to także mobilna rozrywka, bilety, informacje. Magiczny trzyliterowy skrót, ma stać się tak popularny jak np. MMS ;) Czy to się uda?

Warto zobaczyć na co pozwala NFC w praktyce. Jest już zresztą wiele działających praktycznych zastosowań tej techniki.

NFC to skrót od Near Field Communication – co można przetłumaczyć jako komunikacja bliskiego zasięgu. Warto wiedzieć, że w przypadku telefonów NFC to pewnego rodzaju komplet – karta SIM (specjalną kartę musi wydać nam operator) oraz sama komórka, gdzie umieszczono chip i antenę zbliżeniową.

NFC to:

– zasięg od 1 do 4 centymetrów;
– prędkość wymiany informacji od 100 do 400 kbps;
– nie wymaga używania szukania, parowania – następuje to automatycznie po dotknięciu urządzeń;
– nie używa zasilania w sposób ciągły, a tylko w momencie wymiany informacji;
– antena jest cienka jak naklejka (znane z RFID – czyli metek w sklepie);
– nie wymaga uruchamiania dodatkowych aplikacji;
– może być naklejką, kartą, tabliczka itd.;
– tzw. tagi NFC mogą zawierać kontakty, tekst, linki;
– tagi NFC można porównać do fotokodów;
– na tagach można pozostawiać własne informacje – mogą więc służyć jako tablica wymiany informacji np. dla rozrywki, konkursów itd.

W celu ochrony prywatności, nawet po zbliżeniu telefonów – trzeba potwierdzać odebrane informacje. Dodatkowo NFC nie działa, kiedy mamy wyłączony ekran lub też jest on zablokowany. Nie można więc nam przypadkiem wysłać danych. NFC nie jest też szyfrowane samo w sobie, co oznacza, że każdy producent aplikacji i tagów używa własnego rozwiązania. W ten sposób nie można globalnie złamać tej technologii, co zwiększa jej odporność na ataki.

SPRZĘT – karta SIM i antena

Nabycie telefonu z NFC może nie być takie łatwe, bo dopiero wchodzą one na rynek. Ale producenci kart SIM np. GEMALTO już myślą nad tym, jak zapewnić tę technologię dla wszystkich chętnych – nawet posiadaczy starszych modeli komórek. Wymyślono więc kartę SIM zintegrowaną z anteną NFC. Wygląda to trochę jak lizak, ale da się w zasadzie zamontować w każdej komórce. Warunkiem jest tylko to, aby jej pokrywa obudowy była plastikowa a nie metalowa. Testy takich kart trwają m.in w Singapurze u jednego z operatorów (StarHub). Poniżej wygląd karty.

info/sim-nfc-mastercard-duze2.jpg

Do czego można to wykorzystać w praktyce?

PŁATNOŚCI

Największym zastosowaniem NFC, z którym wiele firm wiąże nadzieje na przyszłość, jest obsługa transakcji płatniczych. W Polsce aby płacić przez NFC, można nabyć np. telefon Samsung Avila NFC w sieci Orange. Kosztuje 1 zł w abonamencie Delfin 59,90 zł z umową na 24 m-ce. W zamian za taki wydatek, otrzymamy naszą komórkową portmonetkę.

info/nfc-platnosci-poradnik-duze.jpg

Jak aktywować usługę?

* kup telefon Samsung Avila NFC z kartą Orange SIM NFC
* korzystanie z funkcji płatności zbliżeniowych telefonem wymaga zawarcia umowy z Bankiem Zachodnim WBK, Orange nie odpowiada za kwestie zawarcia i wykonywania tej umowy
* w ciągu 10 dni od zawarcia z bankiem umowy otrzymasz na Twój telefon SMS-a, z unikalnym hasłem. Po otrzymaniu SMS-a skontaktuj się z Centrum Komunikacji Banku pod dedykowanym numerem (61) 856 56 01 w dni robocze w godzinach 8:00-16:00
* aktywuj usługę płatności w aplikacji „Płatności zbliżeniowe”, poprzez widżet umieszczony na belce z widżetami. Wybierz Ustawienia i Aktywuj
* możesz zacząć płacić swoim telefonem we wszystkich punktach oznaczonych logo MasterCard PayPass – wystarczy zbliżyć tylną cześć obudowy telefonu do czytnika zbliżeniowego.

Pamiętaj, aby płacić musi być włączona antena NFC: Menu > Aplikacje > NFC > Aktywacja. W każdej chwili możesz wyłączyć antenę NFC.

Jak więc widać, aby zacząć korzystać z takich płatności, trzeba się nieco nabiegać – operator, bank, aktywacja – i to mimo, że większość tych spraw załatwiana jest poprzez kuriera.

Takie płatności uruchomił także Orange w Wielkiej Brytanii – usługa nazywa się Quick Tap w Orange. Pozwala płacić telefonem komórkowym z NFC w ponad 50 tysiącach punktów handlowych. Kwota płatności jest jednak ograniczona do 15 funtów na transakcję.TRANSPORT PUBLICZNY

Zastosowanie NFC można także odnaleźć w transporcie publicznym. Pilotażowo korzystają z tego niemieccy podróżni. Rozdano tam bowiem kilka tysięcy takich kart SIM, które można sobie zamontować w telefonie z funkcją NFC. Przy wejściu do pociągu, zbliżamy telefon do czytnika NFC, a przy wyjściu robimy to po raz drugi. W ten sposób operator naliczy nam opłatę i doda ją do miesięcznego abonamentu – jako korzystanie z transportu publicznego. Działa to więc jak karta miejska, czy podróżna.DOM

Wyobraź sobie, że telefonem wykonałeś zdjęcie. Po powrocie do domu, chcesz je wydrukować – wystarczy więc, że zbliżysz telefon do drukarki, a fotka się wydrukuje.

Inny przykład, to wymiana numerów – zamiast dyktować cyferki, wystarczy zbliżyć jedną komórkę do drugiej (obie z NFC) i numer po prostu przeskoczy z jednej do drugiej, wprost do kontaktów ;)

Największym hitem ma być konfigurowanie sprzętu – teraz już nie trzeba wpisywać, wyszukiwać i ustawiać np. połączenia Bluetooth. Wystarczy dotknąć telefonem z NFC np. głośnika, aby urządzenia się sparowały i zaczęły transmitować dane. Wykorzystuje to np. najnowszy głośnik Nokia Play 360 stopni.ROZRYWKA

Technologii NFC używa się też do rozrywki. Jedna z najpopularniejszych gier na smartfony, Angry Birds w wersji Magic wykorzystuje NFC do zachęcenia graczy, aby odnaleźli inną osobę z takim telefonem i w ten sposób odblokowali sobie nowe poziomy w grze. Finalnie maja sie też pojawić akcje marketingowe, żeby dostać coś w grze, trzeba będzie dotknąć telefonem specjalnego tagu np. w hipermarkecie.

info/angry-birds-nfc-duze.jpg

Standardowo gra będzie w tej wersji instalowana w telefonach marki Nokia, która mają NFC.Oczywiście, to nie koniec pomysłów na NFC – jest ich znacznie więcej. Wszystko będzie zależało od potrzeb ludzi. Na razie jednak trzeba poczekać, aż producenci komórek i kart SIM zaczną wprowadzać to rozwiązanie na szeroką skalę. Pierwsze kroki już są – nawet w Polsce ;)

Źródło: wł / www.orange.pl / asia.cnet.com

Komentarze

  1. miver mówi:

    o tym marzyłem od jakichś 5-6 lat, no i wreszcie coś takiego robią, fajnie