Wynajmując swoje mieszkanie innym, powinniśmy zapłacić podatek od takich zysków. Jednak wiele osób tego nie robi z racji wysokich stawek. W związku z czym resort finansów, chcąc zachęcić właścicieli mieszkań do legalnego ich odnajmowania, od 1 stycznia tego roku obniżył stawkę podatku do 8,5 proc.

Do tej pory obowiązywały dwie stawki – 8,5% oraz 20%. Niższą stawkę płacili ci, których przychód z tytułu najmu nie przekroczył równowartości 4 000 euro. W 2009 r. limit ten w przeliczeniu wynosił 13 510 zł. Jeżeli przychody przekroczyły tą wartość to od nadwyżki ponad tę kwotę stawka ryczałtu wzrastała do 20% uzyskanych przychodów.
W tym roku wszystkich będzie obowiązywała jedna stawka, czyli 8,5%. Ma być to zachęta do wyjścia z szarej strefy oraz ulga dla tych, którzy z obowiązku płacenia takiego podatku się wywiązują.
Fakt, wynajmowania komuś innemu naszego mieszkania, należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym.
Źródło:
Dziennik Ustaw