Flattr.com – czyli zapłać za czytane treści w sieci

info/flattr.jpgCzęsto w sieci czytamy różne treści i zdarza nam się nawet, że mamy ochotę na podziękowanie twórcy artykułu, wpisu itd. za to co napisał. Zwykle użytkownicy klikają w podzięce w reklamy, ale dzięki projektowi flattr.com być może będą mogli także wpłacić nieco pieniędzy na konto twórcy strony.

Projekt flattr.com została zrealizowany przez kontrowersyjną osobę – Petera Sunde, którego kojarzy się zwykle z projektem wymiany nielegalnych plików poprzez serwis torrentowy The Pirate Bay. Wymyślił on jednak, jak można by płacić z łatwością za treści w sieci na zasadzie dobrowolnych datków.

Idea ma prostą konstrukcję:

1. rejestrujemy się w serwisie flattr
2. wpłacamy kwotę – miesięczne minimum to 2 euro, którą chcemy rozdzielać pomiędzy internetowych twórców
3. kiedy odwiedzimy dany serwis WWW, i znajdziemy tam ciekawą treść oraz przycisk Flattr, to po jego kliknięciu dokonamy mini wpłaty na konto twórcy serwisu – z naszych wpłaconych wcześniej środków
4. serwis flattr dzieli zadeklarowaną przez nas kwotę na coraz to mniejsze pieniądze, jeżeli wyklikamy przycisk Flattr w wielu różnych serwisach WWW

W praktycznym przykładzie – jeżeli w ciągu miesiąca klikniemy w dwa przyciski – to nagrodzimy dwóch twórców po 0,95 euro każdego. Resztę kwoty pobierze serwis jako prowizję ;)

Po stronie właściciela serwisu pozostaje umieszczenie specjalnego przycisku – jak facebookowe Lubię to!.Przy okazji flattr.com działa jak nasz rodzimy wykop.pl – czyli pozwala promować ciekawe treści w sieci poprzez ich dodawanie do specjalnego katalogu linków i oczywiście nagradzanie pieniędzmi.

Więcej na www.flattr.com

Komentarze