Kto ogląda i ocenia nasze fotki na fejsie? Poza znajomymi robią to… automaty :)

Świetnie można się o tym przekonać używając wtyczki do przeglądarki Chrome / Firefox, którą stworzył programista Adam Geitgey, aby pokazać jak automaty rozpoznają co jest na zdjęciach. Te, które im się nie spodobają trafią do moderacji i tu już zwykle ludzie decydują czy trzeba komuś na facebooku zablokować konto za niepożądane treści..

Rozpoznawanie zawartości obrazków oparte jest na tzw. technice deep learning, czyli oprogramowaniu, które w zasadzie uczy się samoistnie. Proste rozszerzenie, które można samemu przetestować daje całkiem nowe spojrzenie na to, jak automatyczne systemy czeszą nasze dane i wyciągają z nich wnioski by… wykorzystać je w działalności marketingowej. Wtyczka wyciąga z kodu strony opisy zdjęć i pokazuje je bezpośrednio na obrazie co ułatwia poznanie prawdy :)

Od kwietnia 2016 roku facebook dodaje do wrzucanych przez nas zdjęć tagi, które mają posłużyć np. wyszukiwarkom w lepszym rozumieniu co na tych fotkach jest oraz osobom niedowidzącym, bo ich przeglądarki czytające potrafią wymówić na głos co znajduje się na obrazku.

Dodajmy, że poza granicami UE fejs potrafi rozpoznawać też automatycznie twarze osób, które znajdują się na zdjęciach ;)

Wtyczkę Show Computer Vision Tags pobierzesz na Chrome lub Firefox. Dodam tylko, że nie wszystkie fotki na fejsie są opisane w ten sposób i często nie zobaczymy efektu działania rozszrzenia.

(Ź) twitter Adam Geitgey

Komentarze