W Warszawie testują SmartParking – aplikację, która w czasie rzeczywistym pokazuje dostępne miejsca parkingowe

W 2013 roku Streetline – usługa namierzania wolnych miejsc parkingowych, była nowością w USA. Minęły trzy lata i mamy nowość w Polsce, a dokładniej w Warszawie, gdzie Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął testy Systemu Informacji Parkingowej. Za jego produkcję i obsługę odpowiedzialna jest firma Comarch.


Testowane są dwa rozwiązania:

  1. czujniki bezprzewodowe znajdujące się w nawierzchni miejsc parkingowych (na pl. Konstytucji)
  2. kamery z systemem rozpoznawania aut w wyznaczonych strefach miejsc parkingowych (przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater)

smartparking-warszawa-2

Ma to odpowiedzieć na pytanie, która metoda jest skuteczniejsza i wydajniejsza. Same czujniki, jak i odczyty z kamer są wysyłane do centrali co minutę. Czyli mamy dużą szansę na trafienie, rzeczywiście na wolne miejsce.

Aplikację SmartParking Warszawa pobierzemy z Google Play, bo tylko ta platforma mobilna została wybrana do testów. Jest w pełni darmowa i pozwala przekonać się, czy odnalezienie miejsca takim sposobem jest praktyczniejsze. Dodajmy, że w stolicy jest przeszło 30.000 miejskich płatnych miejsc postojowych!

smartparking-warszawa-3

Obsługa aplikacji jest banalnie prosta – za pomocą kolorowych kropek – czerwona, zielona – pokazywane są dostępne miejsca. Wystarczy wskazać dowolne, aby poprowadziła nas do niego nawigacja Google Maps.

Do kompletu oczywiście, w najbliższej przyszłości – o ile testy wypadną pomyślnie, aplikacja powinna być powiązana z systemem płatności za parking. Nie możemy też zapomnieć o otwartości danych, bo im bardziej będą one dostępne i możliwe do wykorzystania przez inne aplikacje np. nawigacje, tym kierowcy będą mieli wygodniej, a miasto mniej korków przez blokujących ruch, bo tacy muszą objeżdżać rejon wielokrotnie w poszukiwaniu wolnego parkingu.

Poniżej prezentacja firmy Comarch, pokazująca złożoność całego rozwiązania, które ma szanse uprościć życie wielu kierowcom.

(Ź) Miasto Warszawa / Comarch

Komentarze