Tradycyjne stacje paliw wchodzą w prąd dla aut elektrycznych – nawet PKN Orlen ;)

Stało się! Wizja przyszłości, gdzie na stacjach zwanych obecnie paliwowymi, naładujemy także auto elektryczne, zaczyna się rozchodzić szeroko. Polski Orlen we współpracy z Teslą Elona Muska, właśnie takie ładowarki postawi na swoich stacjach w Niemczech – Orlen Deutschland w ramach marki star. Rozważane jest także postawienie takich ładowarek w Polsce (oraz w Czechach) – na testowych stacjach, bo Tesli na polskich drogach jest niewiele – podobno kilkadziesiąt sztuk.

Trzeba jednak pamiętać, że „tankowanie” prądu trwa nieco dłużej – teslowski supercharger robi to w ok. 75 minut do pełna lub w 40 minut do 80%. Na takim ładowaniu Tesla Model S przejedzie około 450 km, jak łatwo zgadnąć do kolejnej ładowarki. Auta te są bowiem wyposażone w system prowadzenia kierowcy tak, aby zawsze mógł się doładować po drodze.

W Europie mamy obecnie ponad 22 tysiące punktów ładowania aut elektrycznych, a ciągle przybywa nowych. Rynek rośnie, wielkie koncerny muszą więc jak widać, zmienić nastawienie. Dodatkowo na rynek paliw wpływają wyśrubowane normy Unii Europejskiej, które wymagają produkcji silników spalających coraz to mniej paliwa. Doliczając rosnący rynek hybryd, popularne LPG i CNG czy koncepcji pojazdów wodorowych, mamy już prawdziwą wybuchową mieszankę zmian na przyszłość motoryzacji ;)

(Ź) PKN Orlen

Komentarze