Ministerstwo Finansów przestrzega przed kelnerami i ich paragonami

Całe ostrzeżenie można skrócić do prostej podpowiedzi: sprawdź, czy kwitek, który otrzymujesz tuż przed uregulowaniem rachunku to podsumowanie zamówienia, czy też paragon fiskalny (tak musi być napisane!) wraz z NIP-em, numerem kasy itd. Niestety częstą praktyką omijania podatków w branży gastronomicznej, jest wystawianie podsumowań zamówienia, klient płaci, wychodzi… a lokal nie nabija tego na kasę.

Zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych – to cel akcji „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Tegoroczna nowa odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji „Weź paragon” rusza w lipcu.

W pewnej warszawskiej cukierni wpadli na jeszcze ciekawszy pomysł… klient zamawia ciastka, dostaje taki paragon kelnerski, idzie z nim do lady, gdzie odbiera zamówienie poprzez podanie paragonu. Ten zostaje zabrany i.. .w zasadzie nie mamy żadnego potwierdzenia zakupu. A podatki? Gastronomia szczególnie nie lubi ich płacić i nie jest to żadną tajemnicą :)

Na ile akcja MS się sprawdzi? Ma w tym pomóc przygotowana na jesień 2015 – wielka loteria – gdzie po rejestracji dowolnego paragonu za 10 zł i więcej.. do wygrania będą m.in. samochody i tablety. Nagrody funduje samo ministerstwo, oczywiście z naszych podatków.

(Ź) MF

Komentarze