Sieć lokalna w sieci energetycznej

info/siec-energetyczna.jpgKażdy dom jest okablowany… mamy w ścianach wiele metrów przewodów energetycznych i to właśnie można wykorzystać do budowy sieci komputerowej. Dzięki takich urządzeniom jak Linksys by Cisco Powerline lub Edimax PowerLine HP-2001AV, można mieć sieć i Internet w każdym gniazdku z prądem – w domowym zaciszu.

Technologię tę określa się ogólnie jako Powerline – pozwala ona przesyłać dane po kablach, które zwykle służą do przesyłu energii elektrycznej. Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba nabyć specjalne adaptery (zwykle w standardzie HomePlug AV), które będą służyły za pośredników pomiędzy komputerem a np. routerem włączonym do takiej energetycznej sieci.

Rozwiązanie to pomaga nam w pozbyciu się zbędnych kabli i świetnie może zastąpić np. sieć bezprzewodową. Jeżeli chodzi o szybkość transmisji to wynosi ona zwykle do 200 Mbps – co pozwala oglądać film poprzez taką sieć lub przesłać szybko duże pliki. Warto podkreślić, że transmisja danych w takich sieciach jest kodowana – zwykle 56-bitowym kluczem lub większym, co podnosi bezpieczeństwo całego rozwiązania i sąsiedzi nie będą mogli podsłuchiwać naszej sieci.

info/siec-energetyczna-1-duze.jpg

Sugerowane ceny detaliczne (z VAT):

* PLTE200 PowerLine Turbo Ethernet Bridge – 199 zł
* PLTS200 PowerLine Turbo 4-Port Ethernet Bridge – 249 zł
* PLTK200 Kit with PowerLine Turbo 4-Port Ethernet Bridge + Ethernet Bridge – 419 zł
* PLE300 PowerLine AV Ethernet Bridge – 299 zł
* PLS300 PowerLine AV 4-Port Ethernet Bridge – 349 zł
* PLK300 Kit with PowerLine AV 4-Port Ethernet Bridge + Ethernet Bridge – 599 zł

info/siec-energetyczna-2-duze.jpg

Firma Edimax, proponuje adaptery sieciowe Powerline (HP-2001AV), które łatwo można wpiąć w gniazdka i korzystać z zalet sieci po kablach energetycznych. Zasięg adapterów to prawie 300 metrów, więc w warunkach domowych z pewnością wystarczy. Koszt jednego adaptera to 185 zł brutto (350 zł za komplet dwóch). Warto więc przy budowie domowej sieci zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie jest czasem lepsze niż np. sieci bezprzewodowe czy typowe kładzenie kabli przy sieciach Ethernet.

Źródło:
Cisco
Edimax

Komentarze