Milion polskich domen – dlaczego?

info/milion-domen.jpgW maju do sieci poszła informacja, że zarejestrowano milionową polską domenę – taką z końcówką pl. Wynik ten osiągnięto po roku 1991 roku, kiedy zarejestrowano pierwsze polskie domeny. Pytanie, dlaczego tak dużo mamy tych domen? Internet się rozwija… czy może działa coś innego?

Od kilku lat widać w sieci inne zjawisko – masowe rejestrowanie domen podobnych oraz tzw. działalność cybersquatterów. Są to osoby lub firmy, które rejestrują domeny podobne lub podkradają te wskazujące na nazwy znanych firm i przedsięwzięć.

W praktyce oznacza to, że rejestrując domenę np.

e-fajnanazwa.pl musimy zarejestrować także…

efajnanazwa.pl,

a nawet

wwwfajnanazwa.pl

Wynika to z prostych obserwacji. Użytkownicy mylą się przy wpisywaniu nazw domen i trafiają na inne strony WWW np. z reklamami lub szkodliwym oprogramowaniem. Jeżeli prowadzimy mało popularny serwis, taki atak nam nie grozi, ale w przypadku dużego biznesu – podobne do naszej nazwy domen – to tylko kwestia czasu.

Takie warunki rynkowe – zmuszają więc każdego do rejestracji wielu domen. I dlatego mamy dziś ich już ponad milion.

info/milion-domen-duze.jpg

Firma 2BE zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt rejestrowania domen. Nowym biznesem jest także rejestrowanie nazw nawiązujących do znanych marek, ale z użyciem znaków narodowych. Pamiętajmy, że obecnie także w Polsce mamy nazwy z narodowymi znakami – czyli np. ąśćź.pl. Jeżeli jakaś firma nazywa się właśnie z takim diakrytycznym znaczkiem – może się obawiać, że ktoś wykupi domenę w postaci np. śliwka.pl – choć firma działa pod domeną sliwka.pl

Za granicą trwają już od pewnego czasu takie porwania domen – dzięki czemu sprytniejsi stali się posiadaczami, co ciekawszych nazw i teraz mogą je z zyskiem odsprzedać wielkim firmom. Problem dotyczy szczególnie domen w językach rosyjskim, arabskim, hinduskim, chińskim.

Źródło:
http://www.2be.pl
http://www.nask.pl

Komentarze