Nawet kolędy mają swoje licencje – skorzystaj z tych na wolnych licencjach dostępnych w Wikimedia Commons

Jest to już pewnego rodzaju tradycja, bo co roku do zasobów dodawane są kolejne utwory. W 2013 było to 11 kolęd m.in. takie klasyki jak „Lulajże, Jezuniu” czy „Wśród nocnej ciszy”. Tegoroczne również są profesjonalnie przygotowane, a za projektem stoi Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Studio Accantus. Do wolnych zasobów sieci w 2014 roku trafiło 7 polskich kolęd – można z nich skorzystać zarówno w zastosowaniach amatorskich jak i komercyjnych, czyli grać w sklepach, czy na stronach www ;)

Trzeba jednak pamiętać, że produkując z tego materiału własne utwory, trzeba je później również wypuścić w świat na otwartej licencji zwanej Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 (CC-BY 3.0) oraz podać autorów oryginalnych nagrań. Można je za to odtwarzać publicznie bez problemów typu ZAiKS ;)

W formacie .waw lub do przesłuchania przez przeglądarkę – nową kolekcję kolęd znajdziemy w kategorii: Kolędy polskie, waw

* Anioł pasterzom mówił
* Bracia, patrzcie jeno
* Bóg się rodzi
* Cicha noc
* Gore gwiazda Jezusowi
* Hej, w dzień narodzenia
* Mędrcy świata, monarchowie

A cała kolekcja tutaj: Pliki multimedialne związane z kolędami polskimi

Warto posłuchać całości, prosto z YT – np. odpalając na tablecie podczas dni świątecznych.

Koordynacją całego projektu zajmie się Bartek Kozielski (Studio Accantus). Aranżacje i instrumentacje z gotowymi podkładami przygotuje współpracujący ze Studiem Accantus Marcin Kuczewski – kompozytor i aranżer, szerszej publiczności znany m.in. z zespołu MashMish. Instrumentaliści zostaną wybrani spośród studentów lub absolwentów wyższej szkoły muzycznej. Wokaliści planowo biorący udział w projekcie to m.in. Kuba Jurzyk – finalista programu X-Factor, Natalia Piotrowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

(Ź) Wikimedia / Studio Accuntus

Komentarze