Prezenty świąteczne wymagają czasem zgłoszenia do Urzędu Skarbowego – zależnie od kwoty i od Mikołaja ;)

Temat porusza przed Świętami Bożego Narodzenia np. Rzeczpospolita, podając stawki w zależności od sytuacji, kiedy otrzymamy prezent o sporej wartości prosto pod choinkę. Niestety Św. Mikołaj, wpędzi nas w pewne prawne zobowiązania. Wiele osób je lekceważy, a trzeba pamiętać, że fiskus potrafi sobie o czymś przypomnieć lub wykryć coś nawet po kilku latach. Do tego dochodzi nowość, czyli chwalenie się w sieci tym co się i od kogo dostało – publikacja fotek na fejsie czy twitterze itd. to później dowód przeciwko nam, szczególnie gdy zrobimy to publicznie. Co więc warto wiedzieć w tym temacie?

– Fiskusa interesują zwykle prezenty typu: biżuteria, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, gotówka itp.
– otrzymanie prezentu to w języku prawa tzw. nabycie rzeczy tytułem darowizny
– każda darowizna powyżej limitów wymaga zgłoszenia i opłacenia podatku
– darowizna do 9.637 zł tzw. I grupie podatkowej (najbliższa rodzina: mama, tata, siostra itp.) nie wymaga zgłaszania i opodatkowania
– darowizna do 7.276 zł tzw. II grupy podatkowej (dalsza rodzina)
– darowizna do 4.902 zł w przypadku osób zaliczonych do III grupy podatkowej (pozostałe osoby)
– kwota zawsze liczy się do 5 lat wstecz – czyli łącznie przez ten okres nie można otrzymać więcej prezentów od jednej osoby, niż podana powyżej wartość w danej grupie podatkowej.

Jeżeli otrzymamy więcej, trzeba to zgłosić, tu oczywiście jest specjalny druczek, wizyta w skarbówce oraz opłacenie podatku – na cały proces mamy 1 miesiąc od otrzymania prezentu.

W przypadku darowizn dokonanych pomiędzy osobami najbliższymi istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, bez względu na wartość przedmiotu darowizny. Jedynym warunkiem formalnym jest zgłoszenie darowizny przez nabywcę do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu.

Jeżeli zamierzamy się wgłębić np. w podatki od prezentów otrzymywanych od pracodawców, warto zajrzeć do artykułu Rzeczpospolitej: Dostałeś prezent – zapłać podatek.

(Ź) RP

Komentarze