NASA wysyła astronaucie fizyczny klucz do nakrętek za pomocą wiadomości mailowej?

Teleportacja pomyślisz… nie ;) To możliwe z pomocą drukarek 3D, a taką właśnie zamontowano do testów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w listopadzie 2014. Gdy więc okazało się, że astronautom potrzebne są specjalne narzędzia – tu rozchodziło się o klucz do nakrętek o specyficznym rozmiarze, producent drukarki (Mike Chen, prezes firmy Made In Space) wpadł na pomysł, aby klucz zaprojektować na Ziemi, i jako plik CAD (projekt przestrzenny) wysłać po prostu mailem na stację. Tam go wydrukowano fizycznie i gotowe! Fotka z komandorem – Barrym Wilmorem – trzymającym gotowy klucz, obiegła szybko cały świat.

foto/nasa-klucz-3d-wyglad.jpeg

Ta rewolucja czeka zresztą także przebywających na ziemi, już teraz pierwsze kroki stawiają serwisy, pozwalające na publikację i pobieranie plików z projektami 3D. Wystarczy mieć, którąś z pierwszych obecnych już na rynku drukarek 3D, pobieramy i produkujemy w domu np. zabawki dla dzieci, czy osłonę do iPhone.

Odnośnie kosmosu, to już teraz mówi się o projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zamierza wysłać na Księżyc pojazdy, posiadające na swoim pokładzie drukarkę 3D, do produkcji niezbędnych rzeczy dla kosmicznych baz. Jak widać, możliwość drukowania fizycznych przedmiotów nabiera w kosmosie sporego znaczenia, bowiem wysyłanie czegoś z Ziemi, to zawsze koszty i co najważniejsze – czas.

(Ź) NASA

Komentarze