Wybory tuż tuż, sprawdź jak kształtowały się wydatki budżetowe w Twoim mieście!

Podobno dobrego gospodarza poznaje się po tym, jak dobrze zarządza powierzonym mieniem – w tym wypadku środkami publicznymi. Niestety przeglądnie miejskich wydatków nie należy do najłatwiejszych zadań, a w ulotki wyborcze nie ma co bezgranicznie wierzyć!). Jest tylko kilka miast, gdzie dane finansowe prezentuje się w dość „zjadliwej formie”. Z tym problemem chce powalczyć projekt Sprawdzsamorzad.pl czyli narzędzie stworzone przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, w celu umożliwienia każdemu sprawdzenia, jak wyglądała sytuacja finansów publicznych samorządów w ostatnich czterech latach. Prosta forma – niczym infografika, czytelne komentarze – tego nie uświadczysz w urzędach, a szkoda…

Wejdź na Sprawdzsamorzad.pl i sprawdź, jak obecnej władzy poszło wydawanie – jakby nie było, także i Twoich pieniędzy ;)

foto/sprawdz-samorzad-1.jpg

Strona pozwala w łatwy sposób sprawdzić, jak władze lokalne wydawały publiczne pieniądze oraz szybko porównać poziom i sposób wydatkowania tych pieniędzy na tle innych samorządów. Oczywiście, każda gmina, powiat czy miasto ma swoją specyfikę, ale zaprezentowane przez FOR dane wzbogacone wiedzą mieszkańców na temat ich regionu ułatwią im ocenę czy przykładowy znaczący wzrost wydatków na drogi poprawił infrastrukturę, czy może był przeprowadzony nieefektywnie. Narzędzie pozwala sprawdzić również poziom dochodów, zadłużenie, podział wydatków oraz rozkład wysokości wydatków we wszystkich samorządach.

Jesteśmy przekonani, że kontrola władz publicznych (na szczeblu centralnym i samorządowym) jest bardzo ważnym elementem demokracji. Zauważamy, że szczególnie w okresach przedwyborczych rządzący mają tendencję do wyolbrzymiania swoich sukcesów i ukrywania porażek bądź nieprawidłowości. Problem ten jest szczególnie dotkliwy na poziomie lokalnym, gdzie sprawozdania finansowe są bardzo często nieczytelne, skomplikowane i w efekcie niezrozumiałe dla znaczącej części mieszkańców. Poza tym w debacie publicznej zbyt mało mówi się o kondycji i naprawie lokalnych finansów publicznych, a zbyt wiele składa się obietnic bez pokrycia dotyczących kolejnych wydatków.

(Ź) FOR

Komentarze