Zwipe – zamiast PIN-u do karty, będziemy autoryzować transakcje odciskiem palca

Projekt Zwipe – wspierany przez firmę MasterCard został pokazany jako ciekawostka w połowie października. Minął tydzień i już dowiadujemy się, że biometryczna karta płatnicza pojawi się także w Polsce w Getin Banku. Swoją drogą znanego z karty, która ma mały wyświetlacz pokazujący stan konta ;) Nowa karta pozwoli autoryzować transakcje zbliżeniowe (PayPass) poprzez wykorzystanie czujnika (wbudowanego bezpośrednio w plastiku) biometrycznego tj. rozpoznawanie odcisku palca. Nowy produkt finansowy pojawi się w ofercie banków już na początku 2015 roku – pytanie tylko co na to wszystko klienci?

Bank przecież wejdzie pośrednio w posiadanie naszego odcisku palca, chociaż twórcy rozwiązania zapewniają, że dane zapisywane są TYLKO na karcie. Ta moda na biometrię postępuje zresztą coraz silniej, mamy już czytniki w laptopach, smartfonach iPhone czy Samsung oraz tabletach iPad. Wiadomo, że funkcja jest wygodna – bo wystarczy tylko przyłożyć palec aby odblokować urządzenie, bez zabawy w PIN-y, hasła czy też wzorki rysowane po ekranie.

Aktywacja karty zawsze następuje poprzez zeskanowanie odcisku palca, a dopiero później można dokonać płatności zbliżeniowej PayPass. Firma Zwipe po testach swojego rozwiązania, już planuje kolejną wersję kart, aby po pierwsze działały z dowolnymi terminalami płatniczymi, a po drugie pobierały energię wyłącznie z terminala przy dokonywaniu płatności.

(Ź) Zwipe / Getin Bank

Komentarze