„Zanim Zostanę Zombie” – akcja z serialem The Walking Dead oraz fundacją Dawca.pl

Zwykle przy okazji kampanii społecznych pokazujemy zagraniczne przykłady dobrych i ciekawych akcji, bo zwykle to tam dzieją się te fajne ;) Ale w Polsce również potrafią połączyć rozrywkę i cel społeczny – można to zobaczyć, chociażby na przykładzie partnerstwa stacji FOX i kampanii Dawca. Przy okazji premiery piątego sezonu The Walking Dead – opowieść o zombiakach (gdyby ktoś nie wiedział ;), na Dworcu Centralnym w Warszawie, dadzą się takie zombiaki poznać osobiście. Jest strasznie i wesoło jednocześnie, a akcja przekonuje nas do bycia w przyszłości dawcą organów (poprzez złożenie oświadczenia woli) zanim sami zostaniemy serialowym zombie.

foto/zanimzostanezombie-1.jpg

W akcjach społecznych chodzi też obecnie o rozrywkę – i tu dzięki marketingowi napędza się zainteresowanie danemu tematowi. Zwykle tym motorem napędowym są przecież jakieś tragedie i narodowe zrywy do bycia dobrym i pomocnym. Odnośnie transplantacji, polskie prawo mówi, że każdy kto nie wyrazi sprzeciwu jest teoretycznie dawcą. Jednak można wyrazić swoją wolę za pomocą tzw. oświadczenia woli (noszone chociażby w portfelu) i wyraźnie powiedzieć, że chce się po śmierci oddać narządy do transplantacji. Istnieje oczywiście też rejestr sprzeciwu, jeżeli absolutnie nie mamy ochoty na oddawanie czegokolwiek. Na stronie całej akcji można bezpłatnie pobrać oświadczenie woli, lub też dołączyć się do Klubu Dawców i promować ideę transplantacji.


W jakim celu podpisuje się oświadczenie woli?

Oświadczenie woli nie ma żadnej mocy prawnej. Jest to wyłącznie druk informacyjny, głównie dla rodziny, aby wiedziała ona jakie jest stanowisko zmarłego odnośnie pobrania narządów. Należy je nosić przy sobie, najlepiej w portfelu razem z dowodem osobistym – nie trzeba go nigdzie wysyłać (!). Pomocne jest również podczas rozmowy lekarza z rodziną, która nie podejmuje decyzji za zmarłego, a ma na uwadze jego wole. Wypełniając oświadczenie woli należy pamiętać o rozmowie z bliskimi na temat pobrania narządów po śmierci.

Na nurtujące pytania odnośnie bycia dawcą, z pewnością odpowie strona:
www.dawca.pl/warto-wiedziec/czeste-pytania

Więcej o akcji na zanimzostanezombie.pl – same fotki z zombiakami dostępne są na profilu facebookowym FOX Polska – a do 14.10.2014 możemy samodzielnie sobie taką strzelić, odwiedzając Dworzec Centralny w Warszawie (Hala Główna – wejście strony od Złotych Tarasów).

A na deser spot akcji:

(Ź) FOX/Dawca

Komentarze