Uwaga! Zbyt łatwo dajemy się nabierać na fejsowy SCAM np. „Trzy gimnazjalistki w ciąży po zabawie w słoneczko”

foto/trzy-gimnazjalistki-w-ciazy-po-zabawie-w-sloneczko.jpgPo raz kolejny mamy przykład, że w polskiej sieci klikanie w co popadnie jest tak modne, że… można stracić kilka złotych w formie SMS-ów. Tym razem masowo nabrano użytkowników facebooka na sensacyjny rzekomo materiał: „Trzy gimnazjalistki w ciąży po zabawie w słoneczko – nagranie wyciekło do internetu (FILM)”. Do tego zdjęcie z nagością i „sukces” murowany. Scamowa witryna (bo tak nazywa się te wyłudzające pieniądze i dane) zebrała w kilka dni przeszło 100.000 fanów i wyłudziła sporo gotówki.

Taka farma fanów działa skutecznie na fejsie dzięki temu, że ufamy bezwzględnie naszym znajomym. Kiedy widzimy, że na ich tablicy pojawia się taki wpis:

foto/trzy-gimnazjalistki-w-ciazy-po-zabawie-w-sloneczko-1.jpg

… praktycznie bez zastanowienia klikamy i TU NAS MAJĄ! Atrakcyjny i tajemniczy tytuł to odesłanie do strony, która jest atakiem „like jacking”, czyli przejmowaniem lajków. W tym przypadku autorzy nie tylko zyskiwali nasze kliki i wymuszali polubienia (przez co piramida rosła), ale i wyłudzali numery telefonu oraz zapisania na prenumeratę SMS-ów premium. Te usługi mają to do siebie, że płaci się za OTRZYMANE SMS-y, a nie za wysłane. Z naszego konta telefonicznego może więc przez krótką nieuwagę uciec sporo gotówki.

Strona, do której przekierowuje zazwyczaj taki artykuł, prosi abyśmy podali numer telefonu w celu weryfikacji wieku itd. Gdy choć chwilę się nad tym nie zastanowimy i podamy jednak nasz numer, otrzymamy po chwili SMS-a z kodem. Teraz wystarczy, że przepiszemy go na stronie WWW (lub odeślemy pod wskazany numer) i gotowe… jesteśmy zapisani do usługi, a ta będzie wysyłała nam SMS-y z głupotami i zdejmowała automatycznie pieniądze z konta telefonicznego.

Do tego nabawmy się nieco wstydu – nasi znajomi zobaczą co tak nas zainteresowało ;) A i to automatyczne polubienie strony „Nastolatki bawią się w słoneczko – trzy z nich są w ciąży” również zawiśnie na naszej ścianie i w „zainteresowaniach”.

UWAŻAJMY W CO KLIKAMY! ;p

A jak już się na to złapaliście… to nie pozostaje nic innego jak odszukanie w aktywnościach na swoim fejsowym profilu tego podstępnego wpisu i własnoręczne skasowanie. Należy też sprawdzić jakie strony się ostatnio polubiło i odklikać te niewłaściwe z LUBIĘ TO. Odnośnie SMS-ów i zapisania się na prenumeratę, drogi są dwie … odnalezienie komendy wypisania i wysłanie jej SMS-em lub kontakt z infolinią operatora.

(Ź) wł/fb

Komentarze