DAB+ czyli polskie radio wchodzi w cyfryzację

foto/dabplus-polskie-radio.jpgDab+ to skrót od Digital Audio Broadcasting Plus i oznacza dokładnie to samo, co niedawno dotyczyło telewizji – cyfryzacji. Już korzystamy od dobrego roku z zalet DVB-T teraz przyszła pora na pierwsze eksperymenty z cyfrowym radiem. Ma być lepiej, więcej i nowocześniej, bowiem w ramach cyfryzacji uda się zapakować w eter znacznie większą liczbę stacji radiowych. Przy okazji można przesyłać nie tylko dźwięk wysokiej jakości, ale i obraz oraz tekst. Niestety wada jest taka… że trzeba będzie znów wymieniać sprzęt lub dokupywać przystawki. No cóż…

foto/dabplus-polskie-radio-1.jpg

Nasze wątpliwości odnośnie cyfryzacji radia ma rozwiać dodatkowo portal dabplus.polskieradio.pl, w którym opisany jest cały proces, technologia, zalety, wady itd. Warto zajrzeć i przekonać się co nas czeka w najbliższych latach.

Projekt cyfryzacji zakłada włączanie nadajników DAB+ w poszczególnych regionach kraju aż do 1 grudnia 2020 roku, przy czym większość mieszkańców naszego kraju, zyska zasięg cyfrowy już do końca 2015 r.. Wygląda to tak:

– Katowice i Warszawa od października 2013
– Gdańsk, Kielce, Kraków, Wrocław, Szczecin od 1 sierpnia 2014
– Łódź, Opole, Poznań od 1 października 2014
– Bydgoszcz, Koszalin, Olsztyn, Zielona Góra od 1 stycznia 2015
– Białystok, Lublin, Rzeszów od 1 kwietnia 2015
– Giżycko, Kalisz, Płock, Siedlce od 1 lipca 2016
– pozostałe od 1 grudnia 2020 r.


W technologii DAB+ (w tzw. pierwszym multipleksie) obecnie emitowane są:

– Radiowa Jedynka
– Dwójka
– Trójka
– Czwórka
– Polskie Radio dla Zagranicy
– PR 24 (dotychczas tylko internetowe)
– Radio Rytm
– Polskie Radio Katowice
– Polskie Radio RDC

Co ciekawe za całym procesem cyfryzacji stoją media publiczne, w tym wypadku Polskie Radio. Komercyjne stacje do tej nowinki podchodzą dość niechętnie, bo wszystko zamyka się w wysokich kosztach, a niekoniecznie słuchacze mają teraz ochotę na zakup nowego sprzętu. Dopiero przecież wymienialiśmy się na potęgę przy cyfryzacji telewizji.

Nie da się jednak ukryć, że do DAB+ docelowo będą musieli dołączyć wszyscy gracze na rynku. W okresie przejściowym z pewnością sporą popularnością będzie się cieszył sprzęt, który potrafi obsługiwać jednocześnie analogowe zakresy FM oraz cyfrowe DAB+. Obecnie nadajniki nie są zbyt tanie i zabawa w DABplusa wymaga wydania kilkuset złotych minimum.

(Ź) PR

Komentarze