Teraz każdy może uzyskać adres IP osoby, która obraża go w sieci

foto/uzyskanie-adresu-ip-hejtera.jpgZapadł ciekawy wyrok – określany jako „precedensowy”. Wydał go Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie spółki Promedica24, która z pomocą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, domagała się od Agory informacji o adresach IP osób, pomawiających spółkę na forach internetowych, prowadzonych przez tego wydawcę.

Agora początkowo zasłoniła się praktyką, że tylko urzędy mają dostęp do takich informacji. NSA uznało jednak, że jest inaczej – przepisy pozwalają na uzyskanie adresu IP przez osobę prywatną lub firmę, bez udziału np. Policji.

Administratorzy mają – z tego wynika – obowiązek dostarczania danych o adresach IP tzw. hejterów, zainteresowanym firmom, czy osobom. Mogą jednak odmówić i wtedy sprawa trafi do GIODO oraz Sądu, który zdecyduje kto ma rację. Pewnie zrobi się w najbliższym czasie ciekawie… bo sporo osób i firm chce jednak wiedzieć, kto o nich źle pisze.

A przy okazji.. drogi Polsacie, mamy hejterów a nie hajterów ;) jak to piszą w sieci #takżetego. (Zdjęcie zrobione podczas Wydarzeń na Polsacie 18.50)

foto/uzyskanie-adresu-ip-hejtera-1.jpg

(Ź) NSA/Polsat

Komentarze