Google udostępnia darmowe narzędzie do lokalizowania smartfonów

foto/menadzer-urzadzen-android.jpgZwie się po prostu Menadżer urządzeń Android i pozwala szybko sprawdzić, gdzie zostawiliśmy na przykład naszego smartfona. Można też zdalnie na niego zadzwonić oraz po zmianie kilku ustawień w samym telefonie, także skasować całą zwartość np. w razie kradzieży (przy czym Google ostrzega: „jeśli uważasz, że Twoje urządzenie zostało ukradzione, zgłoś to policji. Nie próbuj go samodzielnie odzyskać.”). Wszystko to z poziomu przeglądarki WWW ;) Proste i przydatne ;)

Jak to działa?

1. logujemy się tutaj: https://www.google.com/android/devicemanager
2. wyrażamy zgodę na lokalizowanie naszego telefonu – przycisk AKCEPTUJ
3. Po chwili szukania, Google pokaże…. gdzie zlokalizował naszego smartfona

Uwaga! telefon musi być wcześniej przypisany w Google do konta, do którego się logujemy. Inaczej niczego nie zlokalizujemy ;) Więcej o samej usłudze w googlowskiej pomocy.

foto/menadzer-urzadzen-android-1.jpg

Ważne: Menedżer urządzeń Android nie zapisuje historii lokalizacji ani nie korzysta z raportowania lokalizacji w tle. Przybliżona lokalizacja urządzenia jest określana, kiedy pierwszy raz się zalogujesz, a później te dane zostają usunięte przy wylogowaniu się z Menedżera urządzeń. Google nie może ustalić lokalizacji urządzenia, jeśli jest ono wyłączone lub nie ma połączenia z internetem.

Jak w każdej ofercie… jest tu pewien haczyk ;) W zamian za lokalizowanie telefonu, Google otrzyma nasze dane w zakresie aktualnego miejsca przebywania. Niby nic wielkiego, ale to mu się przyda za jakiś czas, w następnych usługach reklamowych, czyli informowaniu o promocjach, które tu i teraz się właśnie dzieją. Na razie chce przyzwyczaić wiele osób, że lokalizacja to przecież tylko taka usługa. No cóż, taka przyszłość…

(Ź) Google

Komentarze