Wysypują wirtualne zboże – strajk użytkowników na Wykopie

foto/wykop-zboze.jpgNajwiększy polski serwis społecznościowy, w którym wykopuje się linki do ciekawych treści, przeżywa właśnie kryzys. A wszystko przez to, że administratorzy masowo wykasowali wpisy i blokowali użytkowników – co traktuje się jako klasyczne wystąpienie przeciwko społeczności. Zaczęło się bowiem od przypomnienia komentarza z kilku lat wstecz, kiedy to jedna z moderatorek serwisu o nicku „Elfik32” dopuściła się „bardzo luźnej” wypowiedzi.

Komentarz ten to:

Faktycznie sperma musi mieć właściwości odmładzające ponieważ ostatnio coraz częściej słyszę pytanie: ‘a ty dziewczynko masz dowód osobisty?

a pojawił się pod wykopem o tytule:

Pij spermę – będziesz dłużej żył

Gdy w sobotę 18 maja skasowano to archiwalne znalezisko (bo zostało ponownie przypomniane) – aby nie kompromitować moderatorów, na wykopie wybuchł w zasadzie strajk :) I użytkownicy masowo zaczęli wrzucać treści wyłącznie o zbożu (taka polska tradycja polityczna). Do tego szybko je wykopują, więc strona główna serwisu w niedzielę 19 maja wygląda jak – witryna o żniwach ;)

foto/wykop-zboze-1.jpg

Dodatkowo bywalcy Wykopu zaczęli przeczesywać sieć w poszukiwaniu kolejnych ciekawostek o moderatorce Elfik32 i wykopali m.in. udział w erotycznej sesji – i tu uwaga… w zbożu.

Mamy więc kolejny przykład, że w serwisach społecznościowych rządzi społeczność i moderatory nie mogą przeciwko niej występować, nawet gdy wiąże się to z kompromitującymi ich materiałami.

Komentarz Michała Białka (Dyrektor Operacyjny w Wykop.pl) – oryginalna pisownia:

Moja opinia dotyczaca zbozowej afery.

Wszyscy wiemy, ze internet jest miejscem, w ktorym jak juz sie pojawi informacja, to nie ma szans by z niego zniknela.

Podobnie jest w tym przypadku. Ania jakis czas temu popelnila kilka komentarzy i dzialan, ktorych obecnie, bedac bardziej swiadoma internetu, by zapewne nie popelnila. Miedzy innymi dlatego zanim dolaczyla do naszego zespolu postanowila usunac z portfolio „zbozowa” sesje.

Przed Wykopowiczami nic sie jednak nie ukryje i te tematy zaczely wracac jak bumerang. Ania, jak kazdy internauta, ma pelne prawo do zglaszania tresci, ktore naruszaja jej wizerunek. Jednak z uwagi na zajmowane stanowisko, to tylko zaogniało sytuację, czego efektem jest niniejsza agro-afera.

Dlatego zanim bedziemy ja kontynuowac, chcialbym Was poprosic, abyscie postarali sie postawic w jej sytuacji. To, ze mnie smiesza przerobki zdjec z moja podobizna wcale nie oznacza, ze inni tez musza w ten sam sposob do tego podchodzic. Zwlaszcza, ze w przypadku Ani dochodzi do o wiele wiekszego wejscia w prywatnosc.

Z drugiej strony rozumiem Was, bo czujecie, ze niektore z banow uzytkownicy mogli otrzymac nieslusznie.

Nie wykluczam takiej sytuacji.
Mozliwym jest, ze z uwagi na emocjonalny charakter sprawy, nasza moderacja popelnila bledy. Jezeli tak bylo, zobowiazuje sie, ze bany zostana cofniete, a uzytkownicy w imieniu moderacji przeproszeni.

Nie bede jednak tolerowac akcji, ktore maja na celu szykanowanie jakiegokolwiek uzytkownika – niezaleznie od funkcji.

Zbozowa afera jest takze dobrym momentem by posluchac Waszych opinii dotyczacych rewolucji w procesie moderacji. Jakie macie konstruktywne pomysly by polepszyc caly system moderacji?

(Ź) wł / wykop.pl

Komentarze