Sospeso – „zawieszona kawa” podbija świat

foto/sospeso.jpgKawę można przyrządzić, nalać, czy wypić – ale czy można ją zawiesić? Po tym jak Luciano De Crescenzo w książce „Il caffe sospeso” opisał pewne niezwykłe włoskie zwyczaje, kawa nabrała nowego stanu: zawieszenia. Pozwala to wypić ją także tym, którzy zwykle nie mają pieniędzy na małą czarną. Niektórzy jednak podejrzewają w nowym trendzie spisek gastronomiczny ;)

Zajrzyjmy do definicji:

sospeso

– rodzaj pomocy osobom biedniejszym od nas, objawiający się tzw. zawieszoną kawą. Podczas wizyty w kawiarni, należy zamówić kawę dla siebie, plus kawę zawieszoną. To zawieszenie powoduje, że zapłacimy za dwie kawy, ale tylko jedną wypijemy. Drugą odbierze sobie w dowolnym czasie osoba potrzebująca (często biedniejsza od nas, którą na taką kawę nie stać);
– pojęcie pochodzi od złożenie słów espresso (rodzaj kawa) oraz włoskiego sospendere (zawiesić). Trend ten narodził się w Neapolu i rozprzestrzenił się na cały świat.

foto/sospeso-1.jpg

A teraz do kawałka historyjki, który krąży po sieci:

Wszedłem do małej kawiarni z przyjaciółką, każde z nas zamówiło coś dla siebie. Gdy siadaliśmy przy stoliku, dwóch ludzi podeszło do bufetu:
– „Pięć kaw. Trzy dla nas, a dwie zawieszone” – powiedzieli.

Płacą, biorą swoje trzy filiżanki i wychodzą. Pytam przyjaciółki:
– „Co to są zawieszone kawy”?
Ona odpowiada:
– „Poczekaj, zobaczysz”.

Jeszcze kilka osób weszło do kawiarni. Dwie kobiety zamówiły kawę, zapłaciły i wyszły. Następne zamówienie to siedem kaw dla trzech adwokatów:
– „Trzy dla nas i cztery zawieszone”.

Rozważając co to takiego zawieszone kawy, podziwiam piękny widok w słonecznej pogodzie. Nagle otwierają się drzwi. Mężczyzna w zniszczonym ubraniu wyglądający jak żebrak, podchodzi do kelnerki i pyta uprzejmie:
– „Czy masz może zawieszoną kawę”?

Ta opowieść zainspirowała część lokali i klientów, także w Polsce do podobnego działania. Trzeba jednak dodać, że nie dotyczy to wyłącznie kawy. Jeżeli lokal na to pozwala można sobie „zawiesić” dowolny posiłek dla innej osoby.

Inicjatywa w Polsce jest zrzeszona wokół strony zawieszonakawa.eu oraz profilu www.facebook.com/zawieszonakawa – w tych miejscach znajduje się lista lokali (już w kilku polskich miastach), które uczestniczą w nowym trendzie.

Dołączysz?Wiele osób podejrzewa jednak, że cały ten nowy trend to metoda na ratowanie sytuacji w lokalach gastronomicznych, którym przez kryzys spadła nieco liczba klientów. Mają więc to sobie odbijać tzw. zawieszonym zamówieniem.

No cóż, w Polsce kawa ostatnio podrożała w lokalach, a dotyczy to kawy z mlekiem, która obecnie obłożona jest podatkiem 23% VAT. Wcześniej wiele lokali traktowało ją jako „napój mleczny” i kasowało niższy podatek.

(Ź) zawieszonakawa.eu / en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_sospeso

Komentarze