Ruszył MEGA – kontrowersyjny serwis Kima Dotcoma

foto/mega-kim-dotcom-rusza.jpgPamiętasz lub też i nie… że swego czasu większość najnowszych kinowych hitów czy muzycznych albumów pobierało się z serwisu Megaupload. Ten piracki zakątek, został jednak zamknięty przez władze. Szef Mega, wraca jednak po roku z nowym sprytnym projektem – chmurą na pliki ;) tyle, że będą one zaszyfrowane i w ten sposób prawo autorskie poniekąd ominięte.

foto/mega-kim-dotcom-rusza-1.jpg

Metoda Kima polega na udostępnieniu każdemu użytkownikowi powierzchni w chmurze o wielkości 50 GB za darmo (możesz się zarejestrować na https://mega.co.nz). Serwis wygeneruje specjalny klucz 2048-bit RSA (prywatny i publiczny), którym docelowo zaszyfruje wszystkie pliki jakie tam wrzucisz. W tym tkwi pomysł, na zrzucenie odpowiedzialności za pliki, po pierwsze na użytkowników… po drugie to utrudnienie właścicielom praw autorskich dochodzenia swojej własności.

foto/mega-kim-dotcom-rusza-2.jpg

Plikami zarządza się tak samo jak na Dropbox czy Google Dysk – czyli prosto, także możemy się nimi wymieniać z innymi użytkownikami. Można więc generować linki (w tym klucze szyfrujące dla plików) oraz przekazywać je z konta na konto. Jakby nie było to spore uproszczenie dla piracenia… ale tylko w wersji Premium.

Aby mieć więcej powierzchni i transferu, trzeba zakupić abonament – nie jest drogo jak za możliwości tej chmury:

* 500 GB przestrzeni i 1TB transferu za 9 dolarów
* 2 TB przestrzeni i 4TB transferu za 20 dolarów
* 4 TB przestrzeni i 8TB transferu za 30 dolarów miesięcznie

W zakresie tzw. własności intelektualnej – serwis zawsze może powiedzieć, że przecież nie wie jakie pliki ma użytkownik… bo całość jest zaszyfrowana. Obiecuje jednak reagować i przygotował specjalny formularz zgłoszeniowy. Zacytujmy regulamin MEGA dotyczący praw autorskich:

MEGA respektuje prawa autorskie innych osób i oczekuje tego samego od Użytkowników usługi MEGA. Będziemy reagować na zawiadomienia o domniemanym naruszeniu praw autorskich, które są zgodne z obowiązującym prawem i są prawidłowo zgłoszone do nas. Jeśli uważasz, że Twoje dzieła zostały skopiowane lub są używane w sposób stanowiący naruszenie praw autorskich, prosimy o podanie następujących informacji: (i) Fizyczny lub elektroniczny podpis właściciela praw autorskich lub osobę upoważnioną do działania w ich imieniu; (ii) określenie prac chronionych prawami autorskimi, które zostały naruszone, (iii) określenie materiału, który rzekomo narusza prawa autorskie lub jest przedmiotem czynności naruszających prawo i powinien być usunięty lub do którego dostęp ma być zablokowany, lub informacja wystarczająca, aby umożliwić nam znalezienie tego materiału, w tym na przykład adres URL, (iv) informacje kontaktowe, w tym adres, numer telefonu oraz adres e-mail, (v) oświadczenie, że masz w dobrej wierze przekonanie, że korzystanie z materiałów we wskazany sposób nie jest autoryzowane przez właściciela praw autorskich, jego agenta lub prawo oraz (vi) oświadczenie, że informacje w zawiadomieniu są prawdziwe, że jesteś świadomy odpowiedzialności karnej oraz, że jesteś uprawniony do działania w imieniu właściciela praw autorskich.

Jak widać, po tym co podał sam serwis MEGA – 100.000 kont założonych w godzinę, popyt na usługę jest… serwery podobno przeciążone :) Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja z usługą i czy znowu nie będzie to walka wielkich koncernów filmowych i muzycznych kontra firma z Nowej Zelandii.

(Ź) Mega blog

Komentarze