Miejsce parkingowe też znajdziesz przez smartfona!

foto/streetline.jpgNa razie tylko w USA, ale i do Europy ta nowość ma wkrótce zawitać. Pomysłowa usługa nazywa się Streetline i działa już od kilku lat. Spodobała się zarządcom dużych amerykańskich miast (ponad 300 lokalizacji), więc twórcy liczą, że także Europa się tym zachwyci. Chodzi bowiem o uproszczenie w zakresie odnajdywania wolnego miejsca do zaparkowania. Specjalne czujniki w nawierzchni i aplikacja mobilna mają nam w tym pomóc.

System Streetline działa jak wielka baza miejsc, potrafi je nadzorować i sprzedawać poprzez np. rezerwacje. Kierowca otrzymuje narzędzie w formie aplikacji, a z pomocą GPS-a dotrze we wskazaną lokalizację i zaparkuje. System operuje w modelu aukcji – najpopularniejsze miejsca np. przed urzędem będą droższe, niż te oddalone od centrum.

Tu na plus zasługuje cała komunikacja, system nie będzie nas prowadził w miejsca, które są np. zajęte – monitoruje to bowiem online. Do tego łatwo się płaci za parkowanie, bo bez zbędnego biegania po parkometrach ;)

W USA działa też specjalny filtr, który pozwala wybrać rodzaj oczekiwanego miejsca na nasze auto np. ze stacją do ładowania hybryd / pojazdów elektrycznych ;) Mamy też w komplecie nawigację głosową i wizualną, prowadzącą za rękę do miejsca postoju.

Tak prezentuje się aplikacja Streetline.

foto/streetline-1.jpg

A tak wygląda wbudowany w nawierzchnię drogową czujnik.

foto/streetline-2.jpg

U nas zapewne przyjdzie sporo poczekać na taką przyszłościową zabawkę z parkowaniem, ale… chyba warto – bo to może nam oszczędzić jazdy kilka razy wokół centrum w poszukiwaniu miejsca. Obecnie jak donosi blog producenta testowe instalacje powstaną w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Streatline na iPhone
Streatline na Androida

A tak prezentuje się aplikacja i system w praktyce ;)



(Ź) www.streetline.com

Komentarze