Wikivoyage oraz Wikipaintings – encyklopedie się rozbudowują

foto/wikivoyage.jpgSpołecznie tworzone encyklopedie, szybko zawładnęły internetem – dziś już nie biegniemy do półek, tylko wpisujemy hasło do wyszukiwarki. Zwykle pierwszym linkiem jest w przypadku wiedzy: Wikipedia. Właśnie startuje nowy projekt, który ma ją rozbudować o zasoby podróżnicze. Nazywa się Wikivoyage. Ale to nie koniec możliwości projektów typu WIKI.

Wikivoyage – jak zapowiedział Jimmy Wales, twórca Wikipedii, ma ruszyć 15 stycznia 2013. Będzie można dołączyć i edytować zasoby, które już na starcie mają ponad 26 tysięcy haseł (miejsc). Warto zajrzeć na en.wikivoyage.org – serwis stawia na popularyzowanie ciekawych miejsc na świecie, poprzez opisywanie ich oraz bogatą galerię zdjęć. Dodatkiem staną się też informacje o hotelach, usługach itp. Baza może więc stać się świetnym uzupełnieniem… Google Maps ;)

foto/wikivoyage-1.jpg

Wikipaintings – to nieco inny projekt, bo bardziej kulturalny ;) Pokazujący jak wiedzę próbuje się gromadzić, niezależnie jakiego tematu dotyczy. Ten serwis oferuje informacje o malarzach i ich dziełach, być może kiedyś stanie się kopalnią informacji i częścią Wiki. W każdym bądź razie, warto zerknąć na sztukę wysoką – wikipaintings.org

foto/wikipaintings-1.jpg

(Ź) Wiki / Cnet

Komentarze