Wkrótce zmieni się sposób korzystania z bankomatów

foto/bankomaty-zblizeniowe-ing.jpgNasze „ściany płaczu”, jak to potocznie niektórzy mówią na bankomaty, zaczynają przechodzić ostatnio spore zmiany. Wypłacanie pieniędzy to już nie tylko karta i PIN, ale także dodatkowe usługi np. doładowanie telefonów, zarządzanie kontem… a ostatnio również działania biometryczne. Można wypłacić środki z pomocą palca ;) i zarejestrowanego wcześniej w banku wzoru linii papilarnych. Kolejna zmiana to bezstykowość – już nie trzeba będzie wsadzać karty do maszyny.

foto/bankomaty-zblizeniowe-ing-1.jpg

Często wiele osób traciło kartę w środku… bo gdy nie pamiętamy pinu i błędnie wbijemy go kilka razy, nasz kawałek plastiku potrafił być zatrzymany. Zmiany w pracy bankomatów planuje właśnie ING Bank Śląski (we współpracy z organizacją płatniczą MasterCard oraz dostawcą bankomatów firmą NCR) – będą to tzw. transakcje zbliżeniowe. W praktyce oznacza to, że wystarczy zbliżyć kartę do czytnika przy bankomacie bez potrzeby przekazywania jej do środka maszyny i podać numer PIN oraz kwotę wypłaty. Kart nie będzie już zatrzymana w żadnym przypadku, a także ma wzrosnąć bezpieczeństwo transakcji przed tzw. skanowaniem kart – skimmingiem.

Ma to być jednak usługa, głównie dedykowana tzw. szybkim wypłatom – czyli kwotom z przedziału 50 – 200 zł. Przy okazji, bank zapowiada, że bankomaty docelowo mają też obsłużyć transakcje zbliżeniowe przy użyciu kart Visa.

Kto więc chce potestować nowy sposób wypłacania kasy, może udać się do dwóch bankomatów ING:

w Katowicach, przy ul. Sokolskiej 34
w Warszawie, na Placu Trzech Krzyży 10/14.

Zapewne tego typu nowości wprowadzi także i konkurencja – bo płatności bezstykowe mają być przyszłością w transakcjach bankowych ;)

(Ź) ING Bank Śląski

Komentarze