Próba przejrzenia katalogu wywołuje menu

info/porady1.jpgPo przegraniu całej zawartości płyty CD do głównego katalogu dysku twardego, powstał problem. Próba przejrzenia zawartości dysku twardego wywołuje za każdym razem uruchamianie się menu przegrywanego programu –

… nie można przeglądać katalogów na dysku? Problem leży w tym, że kopiując płytę przegrałeś również pliki startowe, – czyli te, które są odpowiedzialne za automatyczne uruchomienie programu instalacyjnego z płyty CD. Windows w momencie próby przeglądania zawartości dysku twardego, przeszukuje główny katalog w celu uruchomienia takich plików startowych. I zamiast wyświetlać katalogi, automatycznie odpala nam aplikację instalacyjną.

Oczywiście można to naprawić. Wystarczy otworzyć Menu START > Programy > Akcesoria > Explorator Windows. Teraz w oknie, które się pojawi trzeba kliknąć po lewej stronie w znak plusa +, który znajduje się obok ikonki dysku twardego – tego sprawiającego problemy np. D:.

Jeżeli rozwinie nam się lista katalogów i pików, a jej zawartość pokaże po prawej stronie – to przystępujemy do usuwania zbędnych plików startowych (można je też zaznaczyć, wyciąć i wkleić w inne miejsce, – choć najlepiej usunąć).

Kasujemy pliki o nazwach:

Autorun.inf

Start.exe

Run.exe

(czasem znajdziemy tylko jeden plik o podanych powyżej nazwach, czasem występują wszystkie trzy)

Może się zdarzyć tak, że Explorator nie pozwoli rozwinąć zawartości dysku, wtedy potrzebna jest nam linia poleceń. W Windows 98/ME uruchamiamy z Menu START tryb MS-DOS, zaś w XP – Wiersz poleceń.

Wpisujemy następnie takie komendy:

D:

(to jest przykład, ty podajesz literę dysku z problemem)

del Autorun.inf [potwierdzasz Enter]

del Start.exe [potwierdzasz Enter]

del Run.exe [potwierdzasz Enter]

(usuwamy poleceniem del kłopotliwe pliki startowe – można wcześniej używając polecenia dir sprawdzić, jakie pliki startowe istnieją na dysku.)

Gotowe! Dodam jeszcze, że Windowsy akceptują zmiany z dyskami dopiero po restarcie – warto, więc ponownie uruchomić komputer.

Komentarze