Sony wdroży konkurenta NFC na dużą skalę już w 2012

info/sony-transferjet.jpgTechnologia TransferJet, często porównywana jest do NFC (Near Field Communication), czyli tej zbliżeniowej. Odległość jej działania wynosi bowiem zaledwie 3 cm! Sony pokazała rozwiązanie TransferJet w 2010 roku na targach CES w Las Vegas. W tym roku zamierza opanować nieco świat i masowo wprowadzić nową możliwość przesyłania danych np. w telefonach komórkowych, tabletach, aparatach cyfrowych itd.

Zasada działania jest bardzo prosta – użytkownik zbliża jedno urządzenie z chipem TransferJet do drugiego i po chwili może odebrać lub przesłać bardzo dużą ilość danych. Prędkość przesyłu określa się w praktyce na około 350 megabitów na sekundę (w laboratoriach nawet ponad 560 megabitów)! Rozwiązanie działa w paśmie 4,48 GHz.

info/sony-transferjet-duze.jpg

Do tego chip zużywa o wiele mniej energii niż NFC i ma mniejsze wymiary. Koszt produkcji jednej sztuki określa się dziś na 7 dolarów.Zobaczymy jak dużą część rynku uda się zagarnąć firmie SONY z technologią TJ. Jedno jest jednak pewne, będzie ona używana również do obsługi płatności i zakupów produktów cyfrowych np. muzyki w sklepach. Dodajmy do tego, że standard ten nie jest zgodny ze znanym już NFC – a szkoda :/

Źródło: Sony

Komentarze