Przestępstwa z wykorzystaniem kart na 26 milionów zł

foto/karty-platnicze.jpgKarta płatnicza wydaje nam się bezpiecznym narzędziem do opłacania naszych codziennych wydatków… wydaje się.. tylko do momentu kiedy ją utracimy. Jeżeli jest to karta, która wymaga podania numeru PIN przy autoryzacji transakcji, to mamy pewność, że raczej nikt jej nie użyje. Gorzej, gdy jest to karta wymagająca tylko podpisania rachunku długopisem.

W 2009 roku według danych Narodowego Banku Polskiego, dokonano aż 36 tysięcy fraudów, czyli oszustw różnego typu z wykorzystaniem kart płatniczych. Takich fraudów dokonywano zarówno w stacjonarnych placówkach jak i w Internecie.

Zresztą w 2008 roku nie było wcale lepiej, wtedy karty płatnicze przyniosły szkody na kwotę ponad 21 milionów złotych.

Pamiętajmy więc, aby nie trzymać karty razem z numerem PIN, a kartę wymagającą podpisywania rachunków warto wymienić w banku na kartę z mikoczipem, jeżeli bank oferuje już taką kartę.

Należy też uważać przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów z wykorzystaniem kart posiadających paski magnetyczne. Bardzo często w Polsce dochodziło do kopiowania kart poprzez specjalnie przerobione bankomaty. Kody PIN nagrywano kamerką podczas, gdy właściciel karty wpisywał je w bankomacie. W Polsce większość kart to nadal te z paskiem magnetycznym – szacuje się tą ilość na ponad 30 milionów kart.

Źródło: NBP/ wł

Komentarze