Jak to jest z ubezpieczeniem karty płatniczej?

foto/ubezpieczeniekarty.jpgCzęsto korzystamy z tzw. plastikowego pieniądza, czyli karty płatniczej. Płacimy za zakupy bezgotówkowo, gdyż jest to bardzo wygodne. A czy zastanawialiśmy się kiedyś, co będzie jeżeli utracimy kartę i ktoś nieuprawniony użyje naszej karty? Czy bank zwróci nam utracone pieniądze tak po prostu, czy trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie?

foto/ubezpieczeniekarty-duzy.jpg

Funkcjonuje Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych, która zobowiązuje bank do pokrycia strat, wywołanych nieuprawnionym użyciem karty pomiędzy momentem jej utraty a zastrzeżeniem, tylko jeśli ogólna kwota przekroczy 150 euro.

Oznacza to, że jeżeli ktoś nieuprawniony użyje naszej karty i wypłaci np. równowartość 100 euro to bank nie musi nam oddać tych pieniędzy.

Istnieją natomiast dodatkowe ubezpieczenia do kart płatniczych oferowane przez banki. Wykupując takie ubezpieczenie można liczyć na odzyskanie gotówki niezależnie od kwoty, na jaką zostanie dokonana nieuprawniona transakcja. Ubezpieczenie może też np. obejmować kradzież gotówki przy wypłacaniu z bankomatu. Zakres ubezpieczenia znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Pamiętajmy, że w przypadku utraty karty należy ją jak najszybciej zastrzec. Numer pod którym zastrzegamy kartę znajdziemy na tej właśnie karcie. Dlatego warto ten numer wcześniej sobie zapisać np. w telefonie komórkowym.

Również należy pamiętać, że bank nie pokryje strat jeżeli klient ujawni komuś PIN , bądź będzie go przechowywał razem z kartą w portfelu, który zostanie skradziony.

Źródło:

Dziennik Ustaw

Komentarze